• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Sigara Ve Alkolün Vücut Üzerindeki Zararları

Sigara Ve Alkolün Vücut Üzerindeki Zararları

Toplum sağlığına son derece zararlı olan iki madde, günümüzde çok tüketilen sigara ve alkolün zararları saymakla bitmez.

Sigara, kalp krizini tetikler, kan dolaşımını olumsuz etkiler, kanda oksijen taşıma kapasitesini azaltır. Bir çok organın kansere yakalanma riskini arttırmakla beraber, uyku problemlerine yol açar, görme bozuklukları ortaya çıkabilir ayni zamanda işitme duyularımızda da bozukluklar yol açabilir. Sigara içmeyen kişilerde, içenlerin ortamında bulunarak bu risk faktörüne katılmış olurlar. Sigara kullanımı ülke ekonomisi içinde son derece zararlıdır. Kendi bütçenizi de sarsmaktadır.

Alkol kullanımı da sigara kadar zararlı ve zihinsel etkinlikleri olumsuz etkiler, bilincinizi kaybedersiniz . Duygusal tepkilerinizi kontrol etmenizde zorlaşı . Görme gibi konuşma güçlüğü ve reflekslerin yavaşlamasına yol açmaktadır. Vücut kontrolünü kaybeder ve algılamayı engeller. Beyin ve karaciğer sinirler alkolden en çok zarar gören organlarımızdır.
Değişik aktivitelere katılmak sigara ve alkol gibi zararlı maddelerden kurtulmak mümkün . Gerekirse doktorunuzdan ve eczaneden yardım istemeyi unutmayın sağlığınız her şeyden önemlidir. Sigara içilen yerlerden uzak durun.

Alkolün zararlarını sıralamak gerekirse;

Beyin hücrelerine zarar verir, hücreleri uyuşturur ve kullanılmaz hale getirir, bilinç kaybına yol açar
Yüksek promül alkol geçici hafıza kaybına yol açar
Alkol kullanımı, gözlerde bozukluk görme kaybı, sulanma kızarma gibi sorunlarda görülür en kötüsü de görme kaybına yol açar
Midenizin iç tabakasını tahriş eder ve buna bağlı olarak gastrit , mide ekşimesi , mide bulantısına, yüksek dozda alkol kullanımında mide kanaması da gözlenir .
Kalp damarlarına zarar verir ve buna bağlı olarak da kalp krizi riski artar, ileri derece kalp hastalıkları da gözlenmektedir .
Erkeklerde cinsel isteksizliğe , bayanlarda ise regl düzensizliğine yol acar, gebelikte alkol kullanımı bebeğin gelişimini olumsuz şekilde etkiler.
Damarlarda kireçlenme gözlemlenir .
Kanınızın akışını hızlandırır buna bağlı olarak terleme görülür.
Yaralı bir bölgeniz varsa bunun iyileşme surecini geciktirir
Beyin düşünme gücünü kaybeder ve karar vermekte zorlanır .

Gırtlak kanseri, mide kanseri, pankreas kanserlerine neden olur ve kanser riskini yüksek derecede arttırır .

Sigara Kullanımının zararları, genel olarak bulunduğunuz ortamda üstünüze siner ve ağır bir koku yayılır

Ve daha sayamayacağımız bir çok olumsuz etkileri bulunmaktadır. Sigara veya alkol bir bağımlılıktır bu kötü alışkanlıklardan insanlarımız gerçekten iradelerini kontrol edebilseler tedavi veya desteğe gerek duymadan kendileri kurtulabilirler bunun için iradenize güvenerek kararlı olmanız gerekmektedir. Tabi bazı durumlarda, hekim veya uzman desteği almanız şarttır. Toplumumuzda diğer yabancı ülkelere göre kıyaslarsak, alkol kullanımı düşük miktardadır ama sigara kullanımı konusunda ülkemizde de ciddi rakamlara ulaşan bireyler bulunmaktadır. Bunlar çoğunluğu gerçekten sağlık sorunlarından dolayı bırakmak istiyorlar ama kendi iradelerine güvenmeden halen sigara veya alkol tüketimine devam ediyorlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın