• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Sigaranın Dumanı bile KOAH yapıyor

Sigaranın Dumanı bile KOAH yapıyor

Sigaranın Dumanı bile KOAH yapıyor

Sigara içmiyorum diye sevinmeyin. Eğer pasif içici iseniz KOAH olma riskiniz sigara dumanına maruz kalmayan kişiye oranla çok daha yüksek.

İstanbul Millet Sağlığı Müdürlüğünce 16 Kasım Dünya KOAH Günü dolayısıyla yapılan açıklamada, hastalığa uyarı çekildi.

Açıklamada, nefes yollarındaki iltihaplanma sonucunda oluşan ilerleyici bir akciğer hastalığı olan KOAH’ın, nefes darlığı ve zorluğu gibi belirtiler gösterdiği belirtilerek, ilk olarak sadece sabahları balgam ve inatçı öksürükle başlayan hastalığın, ileriki aşamasında fazla baş ağrısı, çabuk sinirlenme, uyku bozuklukları, uyarı dağınıklığı ve hafıza kaybı, karında şişkinlik, ellerde titreşim, etap ve ellerde karıncalanma, terleme, hırıltı, kanlı balgam, çarpıntı ve yürek yetmezliğinin ortaya çıktığı kaydedildi.

KOAH için en kayda değer tehlike faktörünün, tütün ve tütün mamülleri olduğu vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Edilgen olarak sigara dumanına maruz kalmak, KOAH gelişme riskini hiç sigara dumanına maruz kalmamış kişilere oranla belirgin olarak arttırmaktadır. Solunum yolu ile alınan ve hava yollarına hasar verme olasılığı yüksek olan gaz, toz dumanı ve kimyasal maddelere maruz kalan tehlikeli mesleklerde kastetmek, çevre kirliliği, evlerde ısınmak ve yemek pişirmek nedeniyle kullanılan kömür, odun, çalı, tezek ve benzeri yakıtların dumanına maruz kalmak ve genetik faktörler de KOAH gelişiminde manâlı tehlike faktörleri arasındadır.

KOAH hastalığının tedavisi, hastalığı geriletmez veya adamakıllı ortadan kaldırmaz. Sadece hastanın hayat kalitesini desteklemek ya da hastalığın ilerlemesini önlemek için uygulanır. Çünkü KOAH hastalığının iyice tedavisi yoktur. Hastalığın en esas nedeni sigara olduğu için, hastanın sigarayı bırakması ve dingin içici olarak bile etkisinde kalmaması gerekmektedir. Sigara içmediği halde uzun süre yoğun bir şekilde sigara dumanına maruz kalmak bile KOAH dahil bütün akciğer hastalıklarına neden olur. “

Açıklamada, KOAH’lı hastanın sigarayı bırakması, grip ve zatürre aşılarını yaptırması, ilaçlarını içten şekilde kullanması, egzersiz yapması, iyi ve doğru beslenmesi, enerjisini iyi kullanması ve stresten uzak durması, oksijen tedavisi kullanması gerektiği kaydedildi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın