• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Sinüzitten Ağrısından nasıl korunursunuz?

Sinüzitten Ağrısından nasıl korunursunuz?

Sinüzitten Ağrısından nasıl korunursunuz?

Kış aylarının baş belası sinüzitten korunmak için yapabileceğiniz birkaç kolay tedbir olduğunu biliyor muydunuz?

Genelde göz çevresinde oluşan şiddetli baş ağrısı, yüzde dolgunluk ve ağırlık, burun ile geniz akıntısı, kuru öksürük, burun tıkanıklığı… Yol açtığı bu cins şikayetlerle hayat kalitesini epeyce düşüren sinüzit en çok kış aylarında görülüyor.

Sinüzitin daha çok kış aylarında görülmesinin nedeni ise kışın kapalı ortamlarda daha artı zaman geçirmemiz. Kapalı ortamlarda havasızlık ve ısıtma sistemleri sebebiyle hava kuruyor. Kuru hava da burun mukozasının bağışıklık sistemini zayıflatarak burnu virüs ve bakteri gibi enfeksiyonlara açık ayla getiriyor. Kışın üst solunum yolu enfeksiyonuna yakalanan kişi sayısı daha artı oluyor ve kapalı ortamlarda bulunmak da enfeksiyonun yayılmasını tetikliyor. 

Üstteki solunum yolunun kolay enfeksiyonları ilerlediği süre sinüzite niçin olabiliyor. KBB Uzmanı Prof. Dr. Yusufhan Süoğlu, kış mevsiminin korkulu rüyası sinüzitten korunma yolları hakkında şu önerilerde bulundu: 

• Kapalı ortamları odayı sıkça havalandırın: Sinüzitin kış aylarında artmasının en kayda değer sebebi, havasız odalarda süre devretmek ve havalandırma olmaması nedeniyle enfeksiyon riskine maruz kalmak. Bu yüzden bulunduğunuz kapalı alanları olabildiğince pozitif havalandırın. sık sık temiz hava almaya da özen gösterin.

• Rüzgara maruz kalmayın: Rüzgarda maruz kaldığımız hissedilir ısı değişikliği ve kuru havayı solumak sinüzit riskini artıran bir diğer nedeni oluşturuyor böylece rüzgarlı havalarda ağız ve burnunuzu kapalı tutarak burnun kurumasını önlemeniz ve soğuğa maruz kalmaktan kaçınmanız çok manâlı.

• Kuru, soğuk havada burnunuzu nemlendirin
Burunda kuruluğa tıkanma ve çevresel faktörler de eklenince, üst solunum yolu enfeksiyonlarını izleyen günlerde sinüzit gelişebiliyor. Burnunuzu suyla sıkça nemlendirin, çok kurursa nemlendirici sıvılar veya jeller kullanın.

 Kapalı ortama girince üzerinizi inceltin: Sinüzitten korunmak için uyarı etmeniz bir başka manâlı nokta da, terliyken üşümemeniz ve kapalı ortama girince üzerinizi inceltmeniz. Çünkü aniden çoğalan ısı değişiklikleri enfeksiyonlar için zemin hazırlayıcı bir etmen oluyor. Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Yusufhan Süoğlu, ortam sıcaklığında ani şekilde 6 derece yaşanan değişikliklerin sinüzit gelişimine yol açabilen üst solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma riskini artırdığını belirterek, “Mikroorganizmalar mukoza bariyerini bu ani ısı değişikliğiyle fazla basit kırıyor ve bakteri ile virüslerin vücuda girmesini kolaylaştırıyor” diyor. 

• Kalorifere ıslık havlu yerleştirin: Sıcak ortamlarda hava kuruyor. Kuru hava da burundaki mukozanın bağışıklık sistemini zayıflatarak burnu üstteki solunum yolu enfeksiyonlarına açık ışık halkası getiriyor. Sıcak ortamlarda kaloriferin peteğine ıslak havlu koymanız en pratik çözüm olacaktır.

• Klimada nem oranını yüksek tutun: Klimalı alanlar da burunda kuruluk duygusal yarattığı için burnun mukozasındaki bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden oluyor. Klima sistemlerinde nem oranını optimal etraf havası oranında tutmaya özen gösterin. • Su ve mevsim meyvelerini dikkatsizlik etmeyin: Günlük akışkan alımı ağırlıklı olarak içilen su ve meyvelerle olmalı. Taze meyvelerdeki vitamin ve su metabolizmamız yanında bağışıklık mekanizmamız için de önemli. 

• Sigara içmeyin: Prof. Dr. Yusufhan Süoğlu sigaranın içindeki maddelerin kanserojen olmalarının yanı sıra bakteri ve virüsler için bir bariyer olan burun mukozasına yok edici etkisi de olduğuna dikkat çekiyor. Burun mukozası ve sinüslerin içini döşeyen mukoza akıcılık gösteriyor. Harika bir nemlendirici, kaygan ve partikülleri bağnaz fonksiyonu var. Sigara, bu fonksiyonları durduruyor. bu nedenle sigara içmeyin, içilen ortamlardan da mutlaka uzak durun.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın