• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Şişkinlik nasıl geçer?

Şişkinlik nasıl geçer?

Şişkinlik fazla gaz üretimi ve sindirim sistemindeki bozulmalardan dolayı oluşur. Bu bozulmalar sağlınıza zarar verir ve karnınızı daha büyük gösterebilir. İşte şişkinlik sorunlarınızı azaltabilecek bazı öneriler…

Yemeklerde aşırıya kaçmayın

Yemeklerde doyduğunuzu hissettiğiniz anda yemeye devam etmeyin. Bir öğünde çok fazla yemek tüketirseniz mideniz bunu sindirmekte zorlanır. Bunu önlemek için daha küçük porsiyonlar tüketin. Gerekirse ara öğünler yaparak bu dengeyi sağlayın. Yemeklerde aşırıya kaçmak şişkinlik yaratabilir. Bu da size rahatsızlık verecektir.

Besin alerjisine dikkat edin

Alerjiniz olan gıdaları tüketirseniz bu size fazla gaz üretimi ve şişkinlik gibi sorunlarla geri dönebilir.

Laktoz intoleransı, şişkinlik dâhil birçok sindirim sorununa sebep olur. Süt içerisinde laktoz barındırır, bu yüzden süt tüketimine dikkat edilmelidir. Aynı şekilde fruktoz intoleransı da şişkinliğe neden olabilir.

Gaz ve şişkinlik yumurta alerjisinde yaygın görülen belirtilerdir. Ayrıca birçok kişinin buğdaya ve glütene alerjisi vardır. Bu, şişkinlik dâhil sindirim üzerinde çeşitli olumsuz etkilere yol açabilir.

Lifli gıdalar tüketirken dikkatli olun

Lifli gıdaların sağlığa birçok faydası vardır. Ancak bazı yüksek lifli gıdalar fazla gaz üretimine sebep olabilir. Fasulye ve mercimek gibi yüksek lifli gıdaları tüketirken dikkatli olun. Hangi yiyeceklerin şişkinliğe sebep olduğunu anlamak için bir gıda günlüğü tutmaya çalışın.

Probiyotik takviyesi alın

Probiyotik takviyelerinin sağlığa birçok faydası vardır. Bu yüzden bu yöntemi denemek oldukça yararlı olacaktır. Takviyelerin etkisini göstermesi biraz zaman alabilir bu nedenle sabırlı olmalısınız.

Gazlı içeceklerden uzak durun 

Sindirim sisteminde iki gaz kaynağı vardır. Biri, bağırsaktaki bakteriler tarafından üretilen gaz, diğeri de yediğiniz veya içtiğiniz zaman yutulan hava veya gazdır. Burada en büyük suçlu gazlı içeceklerdir (soda veya gazlı içecekler). Ne olursa olsun gazlı içeceklerden uzak durmaya çalışın. Aksi takdirde şişkinlik hissi kaçınılmaz olur.

Uzmana danışın

Eğer şişkinliğiniz hâlâ devam ediyorsa başka bir sağlık probleminden kaynaklanıyor olabilir.  Sindirim sisteminizi etkileyen sorunlar başka hastalıkların habercisi niteliği taşıyacağından, bu tür sorunlarda bir doktora danışın. Ancak birçok durumda şişkinlik hayatınızda yapacağınız basit değişiklerle azaltılabilir. Önemli olan sağlıklı ve dengeli beslenmeyi ihmal etmemektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın