• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Sivrisineklerden Nasıl Kurtuluruz? En Sağlam Yolu

Sivrisineklerden Nasıl Kurtuluruz? En Sağlam Yolu

Sivrisineklerden kurtulmanın ayrıca bilimsel ayrıca organik çözümleri evde uygulayabileceğiniz yöntemler ile birlikte sizin için araştırdık.

Sivrisinekler ufak hayvanlar olsa da, gerçek bir sıkıntıdır. Bu böcekler Sıtma ve Humma gibi bir takım güvenli olmayan hastalıklara sebep olabilir. Sivrisinek ısırıkları kaşıntılı ve ağrılıdır. Piyasa, farklı alanlara yönlendirilmiş kimyasal yüklü sivrisinek koruyucuları ile doludur. Bu ürünler sizi sivrisineklerden korunmanıza yardımcı olabilir ama bazı tabi etkileri olabilir. Sivrisineklerden nasıl kurtulacağını merak ediyorsanız, evde yapabileceğimiz bazı karışımlarla onları uzaktan tatmayı başarabilirsiniz. Onları deneyin!

Sivrisinekler için ev ilaçları ve Nebati Çözümler

1. Kuru Buz

Soluduğumuz karbondioksit sivrisinekleri çeker. Kuru buz, eridikçe gazla uçucu donmuş karbon dioksittir. bu nedenle, kuru buzları geniş bir vahşi koyun ve uzak bir yerde bekletin. Bütün sivrisinekler bu barbar doğru çekildiklerinde kapağı kapatın. Bu azıcık süre herif olsa da, sivrisinekleri uzaklaştırmak için etkin bir yöntemdir .

2. Kahve Çekirdekleri

Sivrisinekleri kovmak için basit bir usul kahvedir.Yapmanız gereken tek şey, evinizin yakınında durgun su bulduğunuz bitmiş kahve çekirdeklerini serpmektir. Suda yer alan sivrisinek yumurtaları, kahve nedeniyle su yüzeyine gelmeye zorlanacaktır. Yüzeye geldiklerinde, oksijenden mahrum kalacaklar. Bu, yumurtadan çıkmadan önce onları öldürecek ve sivrisineklerin üremesini önleyecektir.

3. Sivrisinek Tuzakları

Piyasadan bir sivrisinek tuzağı satın alabilir ya da evinizde kolaylıkla yapabilirsiniz. Ev yapımı sivrisinek tuzağı düzenlemek için plastik bir şişeye ihtiyacınız var.

 • Şişeyi yarıya değin kesin ve başka bir kapta sıcak suya kahverengi şeker ekleyin.
 • Soğuduktan sonradan, çözeltiyi şişenin daha aşağı yarısına dökün.
 • Şimdi maya ekleyin. Şişenin üst yarısını alın ve daha alçak yarısına baş altında yerleştirin. Şişe şeker çözeltisine daldırılmamalı, hemencecik üstüne oturmalıdır.
 • Şişe parçaları bir arada tutmak için bir bant kullanın, üst kısmı açıkta bırakılmalıdır. Sivrisinek çok olan bir alana yerleştirin.
 • Sivrisinekler şişenin tepesine şeker solüsyonuna dürüst uçar ve boğulur. 2 haftada bir şişedeki çözeltiyi değiştirin.
 • Bu sivrisinek tuzağı yöntemi şeker mayası mayalanma yöntemi olarak bilinir.

Bu yöntem sivrisineklerden kurtulmanın uygun ve ucuz bir yoludur.

4. Kafur

Kafur, sivrisineklerden çevre dostu bir şekilde kurtulmak için diğer bir yöntemdir. Sadece odanın tüm kapılarını ve pencerelerini kapatın. Sonradan hafif kafur ve yarım saat değin bekletin. Geri döndüğünüzde, herhangi bir sivrisinek bulamayacaksınız. Kafur toplarını ve Neem yağını (Neem yağı, teşbih ağacı olarakta bilinir, esas olarak Afrika ve Asya’da yetişen bir ağaç olan neem ağacının yaprakları ve meyvesinin yağının çıkarılmasıyla elde edilir ve kozmetikten tutun da böcek uzaklaşma yöntemlerine ve tarıma değin öyle fazla öbür alanda kullanılır) doğal bir sivrisinek kovucu olarak da kullanabilirsiniz.

Tek ihtiyacınız olan 3-4 adet Kafur topu, 1 bardak Neem yağı ve 1 dolum şişesi. Şişeyi verilen malzemelerle doldurun. Alternatif olarak, 1 arz citronella yağı, azıcık kafur topu ve azıcık sedir yağı karışımıda yapabilirsiniz. Bu karışımı birkaç damla banyo havlusuna püskürtün ve yatağınızın üzerine koyun. Bu yöntem sivrisinekleri iter. Citronella yağı, sivrisineklerden bütün koruma sağlar.

Kafur satın olmak için buraya tıklayabilirsiniz.

5. Sarımsak

Sarımsak ekstresi sivrisinek larvisidal (larvalararı öldüren) özelliklere sahiptir. Birkaç diş sarımsak ezin ve ezilmiş sarımsakları suyun içinde kaynatın. sonradan ılınmış olan bu sivrisinek kovucusunu bir sprey şişesine dökün ve odanın etrafına püskürtün. Bu hap sivrisinekleri öldürecektir. Sivrisinek ısırıklarını önlemek için günlük sarımsak yiyebilirsiniz. Hem sarımsak dişlerini aracısız cildinize sürünebilirsiniz .

6. Neem yağı ve Hindistan Cevizi Yağı

Neem yağı bir sivrisinek kovucudur ve bununla birlikte doğal bir pestisit olarak da kullanılır. Neem yağı ve saf hindistancevizi yağını 1: 1 oranında karıştırın ve vücudunuza uygulayın. Karışımın kuvvetli kokusu sivrisinekleri sizden asgari sekiz saat uzak tutacaktır.

Neem yağını hepsiburada.com ‘dan 15 TL’ye satın alabilirsiniz.

7. Limon okaliptüs

Corymbia Citriodora olarak da aşina limon okaliptüs, Avustralya’da yaygın olarak yetiştirilen uzun bir ağaçtır. Bu ağacın yapraklarından elde edilen yağın çok iyi sivrisinek kovucu özellikleri vardır. Sivrisinek ısırıklarından kendinizi korumak çin bu yağı cildinize uygulayabilirsiniz .

8. Fesleğen

Fesleğen yapraklarının sivrisinek larvalarını öldürdüğü bilinmektedir ve bu şekilde sivrisineklerin üremesini engelleyebilirsiniz. Bahçenize ve evinizin giriş noktalarına fesleğen bitkisi dikin. Sivrisinekleri uzaklaştırmak için fesleğen yağı da püskürtebilirsiniz.

9. Citronella Yağı

Sivrisinekleri önlemede Citronella yağı en kayda değer esanstır. Tüm vücudunuza citronella yağı uygulayın . Ayrıca bu buharlaşan yağı bir kaç damla bir mum içine enjekte edebilir ve onu yakabilirsiniz. veya, bir sprey şişesine koyun ve sivrisinek eğilimli alanlara püskürtün.

Citronella Yağı biz yazıyı yazdığımız tarihte en ucuz PipingRock sitesinde burada satılmaktadır.

10. Nane

Çoğumuzun sevdiğinane kokusu, sivrisinekleri uzaklaştırmak için diğer bir doğal yoldur. Sivrisinekleri uzaktan tutmak için taze nane, nane yağı veya nane özleri alabilirsiniz. Nane yağını sprey şişesine dökerek kullanılabilir ya da vücudunuzun açıkta kalan kısımlarına uygulayabilirsiniz. Alternatif olarak bahçenizde nane yetiştirebilirsiniz.

11. lavanta yağı

Lavanta yağının kokusu, sivrisinekleri herhangi bir ticari haşere kovucu dek etkili bir şekilde uzak tutabilir. Lavanta çiçeği ve yağının kokusu fazla kuvvetlidir ve sivrisinekler buna katlanma edemez. bu nedenle, odanıza sprey şişesi ile lavanta kokusu sıkabilir , ya da yüzünüze ve sinek ısırığına maruz kalan vücudun diğer kısımlarına yağını uygulayabilirsiniz.

 • Alternatif olarak, piyasada kolayca bulunabilen lavanta kokulu oda spreylerini kullanabilirsiniz.
 • Hem sivrisinekleri uzaktan yakalamak için evin ve bahçenin civarda lavanta bitkileri yetiştirebilirsiniz.

12. Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı, böceklerden kurtulmak için etkin esansiyel yağlardan biridir Anti-bakteriyel ve anti-fungal özellikler, sivrisineklerle savaşmaya gelince harikalar yaratır. Akarsu ağacı yağının enerjik kokusu sivrisinekleri uzakta miktar. Yapmanız gereken tek şey, birkaç damla su ile birkaç damla dere ağacı yağını karıştırıp, bu karışımı yüzünüze ve vücudunuzun diğer açığa çıkmış kısımlarına uygulamaktır.

13. Kırmızı Sedir Ağacı (Kurşun kalem Ardıcı)

Kırmızı sedir ağacı yalnızca bahçeyi veya bahçeyi güzelleştirmez, aynı zamanda sivrisinekleri de uzaktan tutar. Kırmızı sedir ağacının bir parçasını suda kaynatın. Gerisinde, bu sıvıyı bahçe püskürtücüsüne koyun ve her yere serpiştirin. Bu sivrisinekleri evinizden uzak tutacaktır. Bu ağaç bununla birlikte Juniperus virginiana olarakta bilinir. Keskin kokusu böcek kovucu niteliklere sahiptir.

14. Biberiye

Biberiye doğal bir haşere kovucudur. Nane ve lavanta ile yakından ilişkilidir ve benzer insektisit (böcekleri değil eden) özelliklerine sahiptir. Birkaç sap biberiye yakın. Bundan kaynaklanan aroma kokusu, sivrisinekleri dışarı çıkaracaktır.

15. Sivrisinek Kovucu Bitkiler

Catnip (kedi nanesi otu) ve feverfew (gümüş düğme otu öteki adı ateş otu ) gibi sivrisineklere aleyhinde fazla etkin tümör yetiştirin. veya saksılarınızda yetiştirin ve bunları sivrisinek eğilimli alanlarda stratejik olarak yerleştirin.

16. Karanfil Yağı

Birçok kimyasal kovucu, etkin içeriği olarak karanfil yağı içerdiğinden, iyi bir sivrisinek kovucu özelliği vardır. Bu doğal içerik cildi tahriş edebilir, böylece özenli kullanın.

17. Hardal Yağı

Hindistan cevizi yağı gibi, bu nebati yağ da çoğu saha çalışmasında sivrisinek kovucu özellikler göstermiştir.

18. Vetiver

Chrysopogon zizanioides olarak da bilinen Vetiver, Hindistan’a özgü bir bitkidir. Haşereleri uzaktan tutucu etkisi ile biyolojik çaba unsuru olarak kullanılmaktadır. Vetiver yağı, mucizevi böcek kovucu özellikleri ile yatıştırıcı bir aromatik özelliğe sahiptir. Sivrisineklerden kurtulmak için bu yağın birkaç damlasını püskürtün.

Evde Alınacak Önlemler

 • Evin haricen sarı LED ampullerle monte edilmiş lambalar olsun. Sarı ışık sivrisinekleri çekmez.
 • Pencerelere ve kapılara sivrisinek ağlarını takın. Eğer bir bebeğiniz varsa, beşiği de cibinlik ile örtün. Bu, sivrisinek ve böceklerinden korumanın kanıtlanmış ve ucuz bir yoludur.
 • Larvalarının gelişmesine izin verirseniz, evinizde sivrisineklerle savaşmanın bir anlamı yoktur. bu nedenle larvaların yetişkinlere dönüştüğü durgun suya hap uygulayın.
 • Yetişkin sivrisinekleri püskürtmek için, önce nane, hardal, karanfil ve biberiye yağları içeren doğal insektisitler deneyin. Esansiyel yağların ve nanenin zinde kokusu sinekleri uzaklaştıracaktır. Doğal çözümlerin çoğu işe yarar. Örneğin haşlanmış sarımsak larvalara aleyhinde etkilidir ve durgun suya püskürtülür.
 • Bununla birlikte, en etkili olan, sprey biçiminde ticari olarak temin edilebilen kimyasal kovuculardır. DEET taşıyan bu ürünler etmen madde Permethrin ile olan solüsyonlar işe yarayabilir fakat kimyasal içerikli olmalarından nedeniyle tedbirli olunmalıdır.
 • Erişkin sivrisinekleri öldüren böcek öldürücüler, bir püskürtücü vasıtasıyla etrafa püskürtülür. Sivrisineklerin bulunduğu bölgelere, permetrin, bifentrin ve benzerlerini taşıyan kovucularla uzun süreli mücadele edebilirsiniz. Bunlar daha kısa sürede etki sağlayabilir. Bunlar doğal piretrinlere dayanan ürünlerdir.
 • Ek bir önlem olarak, piyasada yer alan sivrisinek tuzaklarını kullanın. Bu cihazlar sivrisinekleri ısı veya CO2 ile çeker, yakalar ve dehidrasyonla öldürür.
 • Elektronik zapperleri ayrıca sivrisinekler üzerinde etkilidir. Ilk Kez iç mekan kullanımı için öğüt edilir.

Bilimsel Araştırmalara Dayalı Yöntemlerle Sivrisinek Nasıl Öldürülür?

Bilim adamları göre onaylanan birkaç öldürme yöntemi vardır: erişkin sivrisinekler için kovucular, tuzaklar, sisleyiciler, sivrisinek larvaları ve böcek öldürücüler. Her birinin ne zaman ve nasıl kullanılacağını görelim.

 Açıkça, kovucular yalnızca sivrisinekleri uzaklaştırabilirler. DEET ve pikaridin bazlı spreyler, bantlar ve permetrinle muamele edilmiş giysiler böyle sayılır.

 Tuzaklar erişkin türlerini yakalamak için uygundur, lakin böceklerin çalışıp çalışmadığından bağımsız olarak böceklerin üremeye devam etmesinden nedeniyle sivrisinek popülasyonunu teftiş etmezler. UV, CO2, ısı, H20 ve propan tuzakları bu cins ürünlerdir.

 Sivrisinek öldürücüleri sadece yetişkin türlerini öldürmekle kalmaz, aynı zamanda üreme döngüsünü de kırmaz ve bunlar (sentetik sivrisinekleri öldürmek için) enerjik sentetik haşere öldürücüler ve larvaları öldürmek için suya dökülen bakteriler ve IGR’ler ile temsil edilir.

Sonuç olarak, sivrisineği fazla olan bir yerde yaşıyorsanız ve binlerce sivrisinekle mücâdele etmek zorundaysanız, size uygun olan yöntemleri uygulamanız uygun olacaktır. Kişisel koruma, sivrisinek yakalama tuzakları ve sivrisinek larvalarını öldüren sentetik kimyasallar ve bakteriler için kovucular kullanın ve bu nedenle sivrisinek popülasyonunu azaltmak için üreme döngüsünü kırın.

Sivrisinek Kovucular Nasıl Tesir Eder? Hangi kovucular doğal hangileri kimyasaldır?

Etkin içerik

Nasıl etki eder?

En İyi Kullanım

Deride Uygulanan Kovucular

limon okaliptüs, nane, lavanta, neem, citronella, nehir ağacı, karanfil yağı vbDoğal insan kokusunu, sivrisinekler için tatsız hale getiriyorlar. Sivrisinekleri  öldürmezler, sadece sivrisinekleri kovarlar.Cilt ve/ya da kıyafet üzerine uygulayın. Giysilerin altına püskürtmeyin!

Giysiler Üzerinde Uygulanan Kovucular

PermetrinBöcekleri öldürür ve püskürtür. Yalnızca kıyafet, çanta, çadır ve diğer kumaşlara uygulayın.Altı haftaya dek dayanabilir.

Biyolojik Larvikitler

BTISivrisineklerin larvalarını öldürür ve onların üremesine müsade vermez.Larvaların bulunduğu alana püskürtün.

Kimyasal Larvikitler

IGR (metopren, piriproksifen)Sivrisinek larvalarının büyümesini engelller.Larvaların bulunduğu alana püskürtün.

Yetişkin öldürücü

Piretrin, piretroidler (permetrin, deltametrin)Erişkin sivrisinekleri öldürür. Bulunduğu bölgeye püskürtün.

Tuzaklar

Isı, ışık, koku, CO2 veya H2O ile çekinYetişkin sivrisinekler, dehidrasyondan öldükleri tuzağın içine çekilir. Kapan tipine yan olarak bahçeye  ya da eve yerleştirin. Ölü böcekleri uyumlu olarak tepsiden çıkarın.

Foggers (haşere öldürücü cihaz)

Sisleme sıvıları piretrin, piretroidler ya da arada bir doğal insektisitler içerir. Yetişkin sivrisinekleri öldürür ve böylelikle haşere popülasyonunu geçici olarak azaltır. Propan veya elektrik tarafından işletilmektedir.Sisleme sıvısını sisleyicinin altına dökün ve zehirli sisi boyayın. En iyi gece geç saatlerde ya da ağırbaşlı havalarda sabahın erken saatlerinde uygulanır.

Zappers

Bazı dış mekan modelleri, sivrisinekleri cezbetmek için kimyasal yemler de kullanabilir. dıştan, böcekleri ve sivrisinekleri kaçırırlar.  Karanlıkta en iyi performans.alınır.

Sivrisineklerden Nasıl Kurtuluruz?

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın