• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Soğuk Algınlığına Yakalanmamak İçin 20 Saniye Sizlere Yeterli

Soğuk Algınlığına Yakalanmamak İçin 20 Saniye Sizlere Yeterli

Soğuk Algınlığına Yakalanmamak İçin 20 Saniye Sizlere Yeterli

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Behice Kurtaran, soğuk algınlığına neden olan virüslerden korunmak için ellerin su ve sabunla en az 20 saniye ovalanarak yıkanmasını önerdi.

Boğaz ağrısı, burun akıntısı, favori sulanma, baş ağrısı, öksürme ve aksırma gibi belirtiler bildiren soğuk algınlığına karşı uyanlarda yer alan Doç. Dr. Behice Kurtaran, “Yetişkinler yılda sıradan 2-3 kez, çocuklar da daha sık olarak soğuk algınlığı atağı geçirir. Soğuk algınlığı, bağışıklık sistemi cılız, astım gibi solunum hastalıklarına sahip olanlarda, zatürree gibi önemli durumlara neden olabilir” dedi.

Soğuk algınlığının kış ve bahar aylarında çoğaltma göstermesine rağmen yılın her dönemi görülebileceğini vurgulayan Doç. Dr. Behice Kurtaran, şunları kaydetti: “Soğuk algınlığına en çok ‘rinovirüs’ denilen virüsler niçin olur. Bu virüs aynı zamanda astım ataklarını tetikler, sinüs ve kulak enfeksiyonlarının da niçin olabilir. Bu virüsler, insandan insana hava veya temas aracılığıyla bulaşır.

Soğuk algınlığı olan biriyle tokalaşmak veya virüs taşıyan bir kapı kolunu tutup peşinde elleri ağız, burun ve gözlere değdirmek, insanları hastalandırabilir. bu nedenle elleri su ve sabunla, 20 saniye ovalayarak yıkayıp temizlemek ve aynısını yapmaları için çocuklara yardım etmek gerekir. Yıkanmamış ellerle ağız, burun ve gözlere dokunmamak, hasta kişilerle yakın temastan kaçınmak da gerekir. Kapalı ortamların havalandırılması, düzenli ve dengelenmiş besin, tatmin edici değişken ve vitamin alımı da fazla kayda değer.” 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın