• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Sosyal Medyanın Dilimiz Üzerindeki Etkisi

Sosyal Medyanın Dilimiz Üzerindeki Etkisi

Sosyal Medyanın Dilimiz Üzerindeki Etkisi

Türkçe oldukça zengin bir dildir. Buna rağmen dilimizi doğru anlayış doğru konuşmak yerine sosyal medyadan edindiğimiz dil ile bu yapıyı bilerek ya da bilmeyerek tahrip etmekteyiz. Teknoloji çağının getirdiği iletişimsizlik sorunu dilimize de doğrudan etki etmiştir.
Sosyal medya, internetin en popüler alanı olmuş durumda. Milyonlarca kullanıcısı olan sosyal paylaşım siteleri kişilere anlık mesajlaşma imkânı da vermektedir. Hal böyle olunca sanal dünyada sosyalleştiğini sanan insanlar gerçek hayatta gittikçe asosyal bir hayata sürüklenmektedir. Özellikle gençler arasında oldukça popüler olan “sosyal medya dili” diyebileceğimiz absürt kelime kullanımıyla oluşan bu dil Türkçeye büyük zararlar vermektedir. Hal böyle olunca nesiller arasındaki uçurum artmakta ve iletişimsizlik en üst seviyeye çıkmaktadır.

 

Sosyal medyada “kısaltma” denilen bir olay mevcut yani kelimenin aslını kullanmak yerine o kelimenin uydurulmuş kısaltmaları kullanılmaktadır. Mesela “selam” yerine “slm” denmesi ya da “merhaba” yerine “mrb” denmesi gibi.. Bu ve benzeri yüzlerce örnek mevcuttur. Zamanla bu kısaltmalar yazılarımıza ve sosyal hayatımıza da sirayet etmektedir. Yine gençlerin kullandığı “kanka, moruk, hacı, baba, naber ?” gibi absürt kelimelerin kaynağı da sosyal medya ve ekrandaki dizi tarzı yapımlardır. Çocuklar ve gençler bu tarz konuşmayı ailelerinden ya da okullarından değil doğrudan sosyal medya ve ekrandaki yapımlar vasıtasıyla öğrenmektedir. Hal böyle olunca bireylerin bir birini anlaması ve iletişime geçmesi de daha zor bir hal almıştır. Sadece dil değil tarz, jest-mimik gibi durumlara da doğrudan etki eden bu sanal dünya dilimizin gittikçe yozlaşmasına ve genç nüfusun anlaşılmaktan uzak olmasına neden olmaktadır.

 

Teknolojinin olumlu yanları da çok ancak Türkçemiz bakımından sosyal medya dilinin oldukça olumsuz sonuçları mevcuttur. Dilimizi kullanırken bizlerde üşengeçlik oluşturan ve kelimelerimizi kısaltmamıza neden olan teknoloji tabii ki dilimizi değiştirir, kullanım konusunda farklılıklar oluşturur. Günümüzde çocukları aileler ya da okullar değil medya yetiştiriyor ve bu da olumsuz sonuçları beraberinde getiriyor. Daha anlaşılan, kelimeleri doğru kullanan nesiller yetiştirmek istiyorsak bu konuya özen göstermeliyiz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın