• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Su içmemek böbrek kaybına sebep Oluyor

Su içmemek böbrek kaybına sebep Oluyor

Su içmemek böbrek kaybına sebep Oluyor

Sıcakların artması ile su ihtiyacı da orantılı olarak artıyor. Artan bu su ihtiyacı karşılanmaz ise sadece böbreklerin yok bütün organların hasar görebileceğine uyarı çeken Op. Dr. Egemen İşgören su ihtiyacı ve suyun faydaları hakkında açıklamalarda bulundu.

Yaz aylarında yaşanan aşırı sıcaklar sebebiyle vücutta sıvı kayıpları görülebiliyor. Ağız kuruluğu, baş dönmesi ve idrar renginde koyulaşma, vücudun susuz kalmasının ilk belirtileri olarak karşımıza çıkıyor. Tüm iç organların sağlığını olumsuz etkileyen susuzluk, böbrek hastalıklarına da davetiye çıkarıyor.

Üroloji Uzmanı Op. Dr. Egemen İşgören, vücudun termostatı olarak görülen suyun beceriksiz tüketilmesi halinde, böbrek dahil öyle fazla organın fonksiyonunu negatif etkilediğini vurguladı. Akışkan kayıpları konusunda bilinçli olmanın ve sıcak havada pratik önlemler almanın yazın dinç kalmaya muavin olduğunu belirten İşgören, suyun faydaları konusunda bilgiler verdi. İşte o bilgiler:

SU EKSİKLİĞİ ÖNEMLI RAHATSIZLIKLARA NEDEN OLABİLİR

Vücudumuzun takriben yüzde 60-70’ini su oluşturmaktadır. Toplam değişken miktarındaki yüzde 1’lik bile değişim kendini susama ile gösterirken, daha artı kayıp ise önemli rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Vücuttaki tüm sistemler, organlar ve hücreler tatmin edici su olmadan fonksiyonlarını sürdüremez. Su derideki gözeneklerden buharlaşarak karoser ısısının düzenlenmesine katkıda bulunur. Su; hücrelerin ihtiyacı olan mineral, vitamin, protein, karbonhidrat, yağ gibi besin maddelerini ve hormonları ihtiyacı olan hücrelere, dokulara ve organlara ulaştırır. Metabolik faaliyetler sonucu ortaya meydana çıkan atık maddeleri boşaltım organlarına taşır. Tüm bunlara ek olarak kanın hacmini dengeler ve besinlerin sindirimine yardımcı olur. Yaz aylarında yeterli akışkan tüketilmediği takdirde; adale spazmları, bulantı, takâtsizlik hissi, göz pınarlarının kuruması, cilt esnekliğinin kaybolması, kabızlık gibi belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Akıcı kaybının düzeyine tarafından hissedilen şikayetler değiştirme gösterir.

YETERLİ SU TÜKETMEK KANSERDEN BİLE KORUYOR

Düzenli ve tatmin edici miktarda tüketilen su, sırt ve eklem ağrılarını yüzde 80, bağırsak kanseri riskini yüzde 45 ve meme kanseri riskini yüzde 79, mesane kanseri riskini de yüzde 50 oranında azaltır. Normal gövde fonksiyonlarının dinç bir şekilde devam edebilmesi için istikrarsız alımı ve akıcı kaybının kayıtlı bir dengede olması gerekmektedir. Çünkü bu denge bozulduğunda afiyet sorunları ortaya çıkmaya başlar. Yemek Yemek yemeden 4 hafta yaşanabilirken susamış yalnızca 3-4 gün dayanılabilir.

SICAK HAVALARDA SIVI KAYBINI AZALTMAK İÇİN ÖNERİLER

·         Çok zorunlu değilse 11.00-16.00 saatleri aralarında sokağa çıkmayın 

·         Bilhassa sıcak günlerde açık renk, bol, pamuklu kıyafetler giyin

·         Güneş aşağı spor yapmayın 

·         Bol su, ayran, soda veya sporcu içecekleri için 

·         Meyve, sebze ve salata yiyin

·         Içki tüketimini dengede tutun

·         Kahve ve çay tüketimini sınırlayın

·         Günlük 2,5-3 litre su için.

SAĞLIĞINIZI KORUMAK İÇİN AŞIRI SIVI TÜKETİMİNDEN DE KAÇININ

Yeterli su tüketimi ne kadar önemliyse fazla pozitif su tüketmek de tehlikelidir. Fazla su tüketildiği zaman, böbreğin işlev kapasitesi aşılabilir ve negatif etkilenmesi de söz konusu olabilir. Artı su tüketimi sonucu kandaki sodyum ve elektrolit seviyelerinin aniden düşmesi; beyin ödemi, bulantı, kusma, halsizlik ve bilinç değişikliklerine yol açabilir. Önlem alınmadığı takdirde hayati tehlike taşıyan hastalıklara hatta ölüme bile neden olabilir. Her bireyin günlük su ihtiyacı farklıdır. Bir uzmana danışıp; kronik hastalıklar, hamilelik, yaş ve cinsiyet faktörleri göz önünde bulundurularak jurnal su ihtiyacı belirlenebilir.

Kaynak:CHA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın