• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Sütüm gelmiyor ne yapmalıyım diyorsanız hemencecik mamaya başlamayın işte uzmanlardan uyarılar

Sütüm gelmiyor ne yapmalıyım diyorsanız hemencecik mamaya başlamayın işte uzmanlardan uyarılar

Böylece çok anne emzirmeye başladıktan birkaç ay daha sonra sütünün gelmediğini ya da sütün bebeğine yetmediğinden yakınıyor. Süt gelmediğinde veya yetmediğinde anneler bebekleri aç kalır korkusuyla hemen ek gıdaya geçiyor. Fakat anında ek gıdaya geçmenin büyük bir yanılgı olduğunu vurgulayan uzmanlar anneleri öteki konularda da uyardı. Annelerin yakından ilgilendiği bir konu olan, bebek beslenmesi hakkında Okan Üniversitesi Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Şenol Bozdağ, merak edilenleri anlattı. 

Bebek Doğduktan Sonradan Ne Kadar Sürede Bir Emzirilmelidir?

Mümkünse ilk yarım saatte, en geç ise 1 saat içinde emzirilmelidir. Çünkü sonradan bebek uykuya dalmak isteyecek ve bebeği uyandırmak zorlaşacaktır. Bebekler ilk günlerde 2-3 saatte bir emzirilmesi gerekir. Uykusu 3-4 saatti geçerse, uyandırılıp emzirilmelidir. 2-3 haftalıktan sonradan kendisi açlığı hissedeceğinden uyanıp emmek isteyecektir.

 ‘’Sütüm Gelmiyor’’ Endişesiyle Mamaya Açmak Içten Mu?

 Bebeğe dürüst pozisyon verilip emzirilmesi sağlandığı müddetçe, anne sütünün gelmemesi diye bir şart olmaz. Ancak doğum sonrası kaygılı annelerde, bebeğin aç kalma korkusu sebebiyle mamayla besleme eğilimi ortaya çıkabilir. böylece annenin desteklenmesi, emzirme danışmanlarının anneye emzirmeyle ilgili eğitimi ve psikolojik desteğin sağlanması çok manâlı.

 Anne Sütü Nasıl Çoğaltılır?

Yeterli akıcı edinmek ve dinlenmek en önemli faktörlerdir. Günde 2-3 litre arası su ya da istikrarsız içecekleri alması yeterli olur.

Gaz Şikayeti Ne Vakit Başlar?

 Sağlıklı bebeklerde görülen sebepsiz ağlamalara kolik (gaz sancısı) diyoruz. Bebek 2-3 haftalık olduğunda başlar, 4-6 haftada en yoğun döneme ulaşır, başlıca 3. ve 4. aylardan sonra geçer. Çoğunlukla akşamları, durdurulamayan yas nöbetleri şeklinde kendini gösterir.

 Bebeğin Gazı Olduğunu Nasıl Anlarız?

 Kesintisiz tedirginlik hali ve gevşemek için anneyi emme isteği olur. Bu özlem besleme amaçlı yok, sakinleşmek içindir. Memede fazla duran bebek, kapasitesini aşan miktarda anne sütü aldığı için kusabilir. Karın şişkin olabilir ve bebek bacağını karnına çekerek gazı atmaya çalışır. Bu dönem, matem krizleriyle iç içedir. Genelde akşamları ve geceleri ani çığlıklar biçiminde ortaya çıkar.

 Bebekte Gaz Nasıl Önlenir?

Anne bebeğini emziriyor ise, gaz yapan yiyeceklerden uzaktan durmalıdır. Soğan, kuru fasulye, karnabahar, brokoli, kepekli yiyecekler, lahana, portakal, limon, greyfurt gaz yapabilir. Kafeinli içecekler, çikolata, akarsu da gaz yapabilir. Alerjik yapılı bazı anneler, inek sütü taşıyan gıda tükettiğinde bebekte fazla gaz, isal, cilt döküntüsü, burun akıntısı, öksürük gibi alerjik belirtiler ortaya çıkabilir. Emziren anne bu durumda kendi diyetini gözden geçirmeli, bir süreliğine bu gıda-içeceklerden uzakta durmalı. Her gıda sonrası bebeğin gazı mutlaka çıkarılmalı. Gaz sancıları olduğunda anne-baba ninniler mırıldanıp bebeği kucağında gezdirmelidir. Ritmik hareketler ve devamlı sesler (elektrik süpürgesi ya da saç kurutma makinesinin sesi gibi) rahatlatıcı olabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın