• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Teknoloji İnsanları Nereye Götürüyor

Teknoloji İnsanları Nereye Götürüyor

Günümüzde sabah gözümüzü açtığımızda, karşımızda sürekli gelişen bir teknoloji görüyoruz. Günden güne bu kadar gelişen bir kavrama, insanların aşık olacak derecede kapılması tuhaf karşılanmayacak bir durum olsa gerek. Tüm insanlarımızda, illaki bir teknoloji ürününe karşı aşkı veya sempatisi vardır. Bu hepimizin başına gelen ve gelecek olan bir durumdur. Bazen teknoloji ürünlerini kullanırken gülünç durumlara düşebiliyoruz. Aslında gülünç olan, teknoloji değildir. Teknoloji ürünlerine bir sigara bir uyuşturucu gibi bağlanmaktır. Bu yüzdendir ki insanlar bazı durumlarda kendilerini gülünç duruma düşürmektedirler.

Yazımızda sizlere, teknoloji ve ürünlerinin insanları nasıl gülünç durumlara düşürdüğünü elimizden geldiğince anlatmaya çalışacağız.

Sosyal ağ olarak adlandırılan insanların özel hayatlarına kadar paylaşabildikleri binlerce hatta milyonlarca site bulunmaktadır. Bu sitelerin amacı ise insanların sosyalleşmesi çevre edinmesi arkadaşlarıyla paylaşımda bulunmalarıdır, tabi bu sadece sözde kalıyor nedense. Bu sitelerin, amaçları ne kadar insanların sosyalleşmesi olsa da amaçlarının dışında işlem yaparak insanları neredeyse eve hapsedecek duruma kadar gelmiştir . Sizce inşalar bilgisayar başında akşama kadar yazarak yada fotoğraf paylaşarak ne yapıyor? İşte asıl cevaplamamız gereken durum budur, insanlar sanal alem üzerinde sosyalleşmek yerine o cihaza bağımlı hale gelmişlerdir. Sanaldan kazanılan dostluklar ne kadar sağlıklı olabilir. Bunu hiç düşüneniz oldu mu peki ? İnsanların en iyi iletişimi aracı yüz yüze görüşmek ve konuşmaktır, bunu hiçbir zaman unutmamak gerekir.

Her gün mobil program indirme marketlerine bir yeni sohbet programı daha ekleniyor. Bu ise bilgisayar olmasa da telefonla bile insanları artık sadece teknoloji manyağı yapıyor. İnsanlar bu uygulamalar yüzünden kafasını telefondan kaldırıp önlerine bile bakmazken kimisi babası bile yanından geçse kafasını kaldırıp bakmıyor

Günümüzde son yıllarda üretilen ve artık hemen hemen tüm çocuk, yetişkin veya yaşlıların elinde gördüğümüz akıllı cihazlar çok fazla uygulama çalıştırdıkları için sarjları hemen bitmektedir. İnsanlarımız teknolojiye hastalık denilecek kadar çok bağlandıkları için sarjları bitince çok sinirleniyorlar. Kimisi sarj sorununa çare bularak yanında yedek batarya veya sarj makinesi bile taşımaktadır. Peki bizi bu kadar çok bağımlı yapan nedir, insanlar artık sarjları bitiyor ve priz altında oturuyorlar. Bu gerçekten artık sosyalleşmenin arkadaşlığın ve aile kavramının yavaş yavaş bittiği anlamına mı geliyor.
Artık insanlarımız öyle bir duruma gelmişler ki, gece yataklarına girince elinde olan tek şey telefondur. Taki gözleri yanana kadar o telefondan bir şeyler yapmaya çalışıyorlar. İnsanlarımız, gençlerimiz, ailelerimiz neden bu halde? Biz nereye gidiyoruz, ileri ki dönemlerde bu teknoloji hastalığı bize ne gibi zorluklar yaratacak? Biz bunları düşünmeden hareket ediyoruz, telefon veya bilgisayar kısacası teknoloji size bir arkadaş veya aile kazandırmaz bunu bilmenizi istiyorum. Doğru kullanıldığı sürece, teknoloji çok faydalı bir buluştur. Örneğin, uyuşturucu hastanelerde hekimler kontrolünde kullanıldığında faydalı, ama dışarıda kötü amaçlar için kullanıldığında ölüm sebebi olmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın