• DOLAR
  5,3128
  % -0,08
 • EURO
  6,0875
  % -0,09
 • ALTIN
  209,1147
  % 0,08
 • BIST
  94.570,90
  % 1,02
Teknolojinin Hayatımızdaki Önemi

Teknolojinin Hayatımızdaki Önemi

Teknoloji, insan hayatını kolaylaştırmak ve ihtiyaçların karşılanması adına gün geçtikçe hızla gelişmektedir. Teknoloji insanların hayatlarını kolaylaştırdıkları gibi, kimi insanlarında gerçekten makine bağımlısı olmalarına neden olmaktadır.
Günden güne gelişen ve farklı alanlarda gerçekten teknolojinin son noktası dediğimiz icatlar buluşlar yapılmakta. Kullanım alanlarına göre değişkenlik sağlayan bu icatlar kullanım şekillerine göre, insan hayatında faydalı veya zararlı olduklarını görebilmekteyiz. Ev aletlerinin gün geçtikçe, gelişmesi veya yeni özelliklerde aletlerin üretilmesi ev kadınları olan annelerimizin, eşlerimizin hayatlarını gayet kolaylaştırarak eskisi kadar yorulmamalarına yardımcı olmaktadır.

Telefon teknolojisinin gelişmesi ile, artık istediğimiz kişiye tek tuşla ulaşabiliyor, uzakta olan bir eşimizle dostumuzla görüşmekteyiz ve ya acıktığımızda sadece bir telefonla ayağımıza adresimize istediğimiz yere gelmesini sağlayabiliyoruz. Telefonumuz üzerinden internete girerek haber okuyabiliyor, alışveriş yapabiliyor veya eğitimimiz için gerekli olan tüm bilgi ve dökümanlara tek tuşla ulaşabiliyoruz, bu ise gündelik hayatta dakikalar veya saatlerce sürecek işlerimizin hepsini saniyeler içerisinde haletmemizi sağlamaktadır.
Peki yazımızda hep teknolojinin olumlu ve ya faydalı yönlerinden bahsettik. Bu icadın hiç mi zararlı yönleri yok? dediğinizi duyar gibiyim.
Teknoloji kullanım alanlarına göre değişmektedir, elbet ki kullanım şekline bağlı olarak yararlı olduğundan daha fazla zararlı da olabilmektedir. Bir telefon teknolojisini gündelik ihtiyaçlarımız doğrultusunda kullanırsak bu bize olumsuz bir etki yaratmamaktadır, ama kalkıp da gün içerisinde saatlerce telefonda konuştuğumuzda veya sürekli olarak mesajlaşma alışkanlığına kapıldığımızda bu yararlı olan icat, gerçekten zararları his edebileceğiniz kadar çok olacaktır. Örneğin, günün 24 saatinin 13-14 saatini telefonla konuşarak geçirdiğinizi veya sürekli olarak telefon elinizde mesajlaştığınızı düşünürsek, şebeke ihtiyaçlarınızın karşılanması için yapılan baz istasyonlarının çevresine saçtığı radyasyondan zarar görebilir veya sürekli telefonla konuştuğunuz için işitme kaybı sorunu yaşayabilirsiniz.

Bu iki olumsuz etki en ufak ve sağlınız konusunda, geri dönüşü olmayan sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

Bir diğer örnek verecek olursak, bigisayar teknolojisi bir çok olumlu etkileri bulunmaktadır. Derslerimiz, eğitimlerimiz, iş evrakları vs gibi durumları çoğaltmak mümkündür, hayatımızın her anını kolaylaştıran bir icat dır bilgisayar.
Olumlu etkilerini hemen hemen tüm insanlarımız gündelik hayatlarında ihtiyaçlarını karşıladıklarından dolayı bilmektedirler. Olumsuz etkileri ise çocuklarımızın veya yetişkin gençlerimizin, bilgisayar üzerinde oynadıkları oyunlara bağımlı hale gelmesi ve kendilerini oyun karakterlerinin yerine koyarak imkansız olan şeyleri başarma isteği toplumumuza gerçekten çok büyük zararlar vermektedir. Veya sürekli bilgisayar başında, oyun şart değil internetten sörf yapma, arkadaşlarıyla sohbet etme gibi durumlarda aşırıya kaçıldığında ne kadar zararlı olduğunu günümüz şartlarındaki çocukların, artık sosyalleşme değil de sanallaşma yolunda ilerlediklerini görmekteyiz.

Bu yazımızda insanlarımızın, hep bahsettiği teknolojinin faydaları kadar zararları da olabileceği ve düzenli kullanılmadığı taktirde gerçekten dönüşü olmayan sağlık sorunlarına sebep olacağı konusunda değerli okuyucularımızı bilgi sahibi yapmaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın