• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Testis kanserine dikkat Edelim

Testis kanserine dikkat Edelim

Testis kanserleri 15-35 yaş erkeklerde en sık görülen kanser tiplerindendir.Ancak aylık kendi kendine muayene ve semptomların değerlendirilmesi ile hastalık erken dönemde yakalanabilir ve tedavisi kolay bir aşamada müdahale edilebilir.

Testis kanserlerinde görülen semptomlar:

*Testislerde küçük ağrılı kitle
*Scrotumda tartma duygusal
*Alt karın bölgesinde veya kasıkta sızı
*Testislerde elle herhangibir değişim hissedilmesi
*Scrotumda ani kan ya da akıcı toplanması
*Erken teşhiste en önemli kısım aylık kendi kendine muayenedir.Muayene için en iyi zaman sıcak bir banyo ya da duştan sonradan scrotumun sıcakla gevşediği andır.

Muayenede izlenecek adımlar:
*Aynanın karşı ayakta durun.Scrotum derisinde herhangibir değişim veya şişlik olup olmadığına bakın
*Herbir testisinizi heriki elinizle tetkik edin.Orta parmaklarınız testisin aşağı, başparmağınız üstünde olmak üzere parmaklarınız arasında testisi kibarca çevirin.Bir testisiniz diğerinden daha büyükse bu sizi şaşırtmasın.Bu normaldir.
*Spermi taşıyan ve biriktiren yumuşak ve tubuler bir yapı olan epididymisi bulun.Kanserli kiteler genel olarak testisin bu bölgesinde yerleşir.Ancak testisin ön yüzündede görüldüğü olur.

Eğer bu tetkik sonucunda bir kitle ile karşılaşırsanız hemen doktorunuza görünün.Bu kitle kanseröz olsun olmasın anında çare edilmezse yayılabilir.Unutmayın testis kanseri bilhassa erken tanı ve tedavi ile yüksek gerileme şansına sahiptir.Hemen tüm hastalarda testis kanseri yalnız tek testiste oluşur.Bu vakalarda erkek sexual ve üretken fonksiyonlarını öteki testisi ile sürdürebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın