• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Tularemi Nedir Ve Nasıl Bulaşır

Tularemi Nedir Ve Nasıl Bulaşır

Tularemi Nedir Ve Nasıl Bulaşır

Tularemî nedir ve nasıl bulaşır ?
Bir basil ile bulaşarak gelen akut bir rahatsızlık olup belirtileri deride bere ya da ülserlerin meydana gelmesidir. Rahatsızlık tifo nöbetine benzerliği olan yüksek ateşle gelmektedir. Yabanî hayvanlarda özellikle tavşanlarda görülen bir hastalıktır. Kan emen haşereler tarafından etrafa bulaşmaktadır. Son on sene içerisinde bu hastalığa tetanostan fazla rastlanmıştır.

Halk bu hastalığa nasıl yakalanır ?
Bu hastalık genel olarak avcılarda, tavşan derisi veya başka hayvan derileri yüzen kasaplarda, mikroplanmış tavşanlara elleyen ya da . besleyen çiftçi ve laboratuvar işçilerinde rastlanmaktadır.

Tularemi nasıl önlenebilir ?
Yabanî tavşan ya da başka kemirgen hayvanlara ellerken fazla dikkatli olmakla. Bu hayvanların kürklerinden kenelerin ayıklanmasına tartma verilmeli ve keneler göre ısırılmamak için zorunlu giysiler kullanılmalı. Yenecek olan herhangi bir av etinin adamakıllı kaynatılması da gereklidir.

Tularemiye karşısında tesirli bir aşı var mıdır ?
Evet, fakat tesirli olabilmesi için temastan en düşük üç hafta önce yapılması gerekmektedir. Avcılar, kasaplar, çiftçiler ve laboratuvar işçileri, bu gibi hayvanlarla temasları olanlar bu önleyici aşıyı yaptırmaları gerekmektedir.

Tularemi nasıl tedavi edilir ?
Streptomisin çoğunlukla hastalığı hızla geçirir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın