• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Tüp bebek başarısı nasıl artar ? Öneriler

Tüp bebek başarısı nasıl artar ? Öneriler

Tüp bebek başarısı nasıl artar ? Öneriler

Op. Dr. Serkan Oral tüp bebek tedavisi ve başarısı hakkında data verdi.

Tüp bebek tedavisinde başarının arttırılması çağrıda bulunmak, bebek sahibi almak isteyen çiftler için büyük bir umut demektir. Çiftlerin bebek özlemine son vermek için uygulanan tüp bebek tedavisinde 3 kez başarısızlık yaşanması, tüp bebek başarısızlığı olarak adlandırılır. Bu başarısızlığın meydana gelme sebebi tamamen bilinmez. Lakin başarısızlıklarda bazı faktörlerin etkin olduğu düşünülür. Tüp bebek tedavilerinde kadının rahminden kaynaklanan sebepler, olağandışı immünolojik cevap yani savunma sisteminden kaynaklanan sorunlar, kan pıhtılaşma bozukluğu gibi hastalıklar, aileden kaynaklanan kalıtımsal sorunlar, tüplerde sıvı birikimi ile endometriyozis gibi faktörler tüp bebek tedavisinde başarıyı engelleyecek unsurlardır.

 

Tüp bebek uygulamalarında tıp alanındaki gelişmelere karşın başarısızlığa tesir edecek pek çok etmen vardır. Tüp bebek tedavisine rağmen gebe kalamayan çiftlere, bitmiş tüp bebek uygulaması yapılır. Bunun yanı sıra öbür tedavi yolları uygulanıp, başarısızlıkların engellenmesine çalışılır. Çiftler açısından aileyi tamamlayan bir öğe olarak görülen çocuğun, doğal yöntemlerle elde edilememesi yüzündenbaşvurulan tüp bebek tedavisinde başarısız yaşanması, çiftleri manevi yönden yıpratacak bir sonuçtur. Sperm ve yumurtanın uygun ortamda döllenmesiyle anne adayının rahmine yerleştirilmesi doğru, çiftlerde bebek sahibi olmak için büyük umutlara niçin olur.

 

Tüp bebek uygulamalarında başarının arttırılması için, çiftlerin çare hakkında gereken bilgiye sahip olması, tedaviye stresli bir bakış açısıyla yaklaşmaması, tüp bebek tedavisinin yapılacağı merkezin seçimi, bu tedaviye olan inançları ve kendilerinde olabilecek diğer olumsuzlukları tedavi öncesinde gidermeleri gerekir. Tüp bebek tedavisinde başarının artması için, en kayda değer öğe kadının yaşı ve strestir. Genç ve sağlıklı kadınlarda nitelikli yumurta elde etme ve yeteri değin yumurta rezervi olması yüzünden başarılı bir kullanım yapılmaktadır.

 

Tüp bebek tedavisinin başarısını arttırmak için neler yapılabilir?

 

Paternal lenfosit aşısı: Tüp bebek başarısızlıklarına sebep olarak, son yıllarda yapılan incelemeler bağışıklık sistemindeki bozuklukların buna neden olabileceği sonucuna varılmıştır. Bu çalışmada erkekten alınan kan örneğinin içinden lenfosit hücreleri ayrıştırılarak, kadının koluna dört öbür yerden enjekte edilir. Bu uygulamanın tüp bebek tedavisine başlamadan önce 3 kez, tedavinin yapılmasının sonrasında 2 kere uygulanması gerekir. Bu tedavideki kasıt kadının rahminde gelişecek olan fetusa zarar verecek bağışıklık hücrelerinin oluşmasını önlemektir. Tüp bebek başarısızlıkları için uygulanan bu yöntemin bebeğe ve anneye bir zararı yoktur.

Yardımcı tomurcuklanma laserle: Tüp bebek tedavisinde başarının en önemli unsurlarından biri döllenmiş olan embriyonun rahim içinde tutunmasını sağlamaktır. Bunu sağlayabilmek için embriyoyu çevreleyen dış tabakanın yani zonanın kendiliğinden incelip kaybolması gerekir. Bu aşamanın olması için laboratuvar koşullarında müdahale edilip, zona tabakasına bir pencere açılarak, zonanın kaybolması kolaylaştırılmaktadır.

Yapay rahim içi uygulaması: Tüp bebek tedavisine başlamadan önce yapılan biyopsi doğru rahim iç duvarında olan endometriyel hücreler toplanmaktadır. Laboratuvar ortamında üretilen bu hücreler tüp bebek tedavisi sonucunda elde edilen embriyoların gelişmesi için besinden zengin, doğal bir ortama dönüştürülür. Bu yöntem tüp bebek tedavisinin başarı şansını arttıran bir uygulamadır.

 

Blastosit transferi: Embriyonun rahim iç tabakasına tutunmadan daha önceki hali olan blastosit aşamasında, embriyonun rahme tutunmasıyla hamilelik oluşturma potansiyelini arttırmaktadır. böylece gelişimi iyi ve kaliteli embriyoyu aktarma olabilmek için 5. veya 6. günde uygulanan bir yöntemdir.

 

Akupunktur: Bu yöntemtüp bebek tedavisinde başarıyı arttırabilmek için, son yıllarda seçim edilmektedir. Bu tedaviyle anne adayının tüp bebek tedavisinde strese aleyhinde dayanıklılığı büyük oranda arttırılır. Akupunktur tedavisi vücudun geleneksel meridyen noktalarına uygulanır. Bu noktalara uygulanan iğnelerle, uterusa gelen kan akımının artması ve enerji sağlanmasına niçin olduğu düşünülmektedir. Kalın bağırsakta L3 ve L4 boylam noktalarına, perikardium P6 meridyen noktasına uygulanacak iğneler, hastanın sakinleşip, rahatlamasına sebep olmaktadır. Vücudun belirtilen noktalarına uygulanan akupunktur tedavisiyle, bir takım kimyasal maddelerin salınımı sağlanır. Yumurtanın gelişmesine katkı karşılayan GnRH adındaki hormonu uyarır. Bunun yanı sıra rahmin içinde kanlanmayı arttırır. Bu etkileri sebebiyle tüp bebek tedavisinde başarıyı arttıracak bir yöntemdir.

 

Reiki:Tüp bebek uygulamasında destekleyici bir çare gibi uygulanan reiki, vücutta keza ruhsal keza de bedensel iyileşmeyi sağladığından, tedavinin başarısına olumlu olarak tesir yapmaktadır.

 

Antioksidanlar:Vücutta hücrelerin negatif etkilerden korunmasını ve yaşlanmasını engelleyen antioksidanların kullanılması, tüp bebek tedavisinde başarıyı arttıran ve başarısızlığa engel olacak bir yöntemdir.

 

Tüp bebek tedavisinde stresin azaltılması başarıyı arttırır mı?

 

Kadınlarda tüp bebek tedavisi sırasında yumurtlamayı ve hamile kalmayı olumsuz etkileyen en kayda değer unsurlardan birisi stres aşağı olmaktır. Kadının başarılı bir uygulamayla hamile kalması ve gebeliğini devam ettirmesi için, stresli olmaması gerekir. Tüp bebek tedavisinde stres yaşanmasını karşılayan sebepler arasında aile baskısı ve çiftlerin uyumsuzluğu gelir. Çiftin tedavi aşamaları hakkında bilinçlendirilmesi, tüp bebek tedavisinin başarısı açısından oldukça önemlidir. Tüp bebek tedavisinden önce çiftlerin, çare konusunda tatmin edici bilgiye sahip olması ve bu konuda bilgilendirilmeleri stresin yaşanmamasını sağlar. Hekim ve hastanın durmadan iletişimde bulun, süreçler hakkında veri vermesi avantaj sağlar.

 

Tüp bebek tedavisinde gebe kalma şansını arttıran uygulamalar nedir?

 

Tüp bebek tedavisinde çiftlerin birbirine aleyhinde halden anlayan olması ve aldıkları kararlarda armoni içinde olmaları gerekir.

 

Hastayı rahatlatan yoga ve meditasyon yöntemleri kullanılmalıdır.

 

Stresin yenilmesi için çiftlerin bir psikologdan destek alması gerekebilir.

 

Nikotin ve kafein içeriği olan her şeyden uzakta durmalı ve hafif egzersizler uygulanmalıdır.

 

Tüp bebek ve kısırlıkla alakalı öğrenmek istediklerinizi çevrenizden gelişigüzel bilgilerle yok, doktorunuza danışarak öğrenmeniz gerekir. Bu gerginlik yaşamanıza engel olacağı gibi, kuruntulardan uzaktan kalmanızı sağlayacaktır.

 

Akupunktur yöntemini kullanarak ayrıca stresi yenebilir, hem de tüp bebek tedavisindeki hamile kalma şansının artmasına asistan olabilirsiniz. Bu yapacaklarınızı tedavinin hazırlık aşamasında uygulamanız sizlere daha fazla muavin olur.

 

Tedaviden önce aile bireylerinden yardım alınması yararlı olabilir.

 

Tüp bebek tedavisiyle bebek sahibi almak isteyenler buna fiziki ve manevi olarak tedbirli olmalıdır.

 

Tüp bebek tedavisini çiftler açısından hem gerginlik kaynağı, hem de bebek sahibi olmaları için bir umut ışığı olarak görülmektedir. Büyük umutlar beslenerek başlanan tedavinin başarısızlıkla sonuçlanması, eşlerin hiç istemediği bir durumdur. İşte bu nedenle tedaviden önce ve sonradan gereken araştırmalar yapılarak, hamile kalma olasılığını arttıran önlemler alınmalıdır. bunun dışında eşlerin psikolojik açıdan rahatlatılarak, psikolojik yardım almaları gebe kalma şansını arttıracaktır.

 

Tüp bebek tedavisinde yumurtaların kalitesi arttırılarak hamilelik sağlanır mı?

 

Kadınlarda olan yumurtanın kalitesiyle gebeliğin elde edilmesi arasında büyük bir ilişki bulunmaktadır. Tüp bebek tedavisinden önce kadında yumurta kalitesi de değerlendirmeye alınır. Yumurtanın nitelikli olması hem görüntüsünü, keza de döllenme yeteneğini etkileyen bir unsurdur. Fakat günümüzde bunu bütünüyle belirleyecek güvenilir bir yol yoktur. Yapılan araştırmalarla embriyoların rahme tutunma olasılığının kadının yaşı ve hormon seviyeleriyle ilgili olduğu belirlenmiştir. Kadınlarda yumurta kalitesi aydan aya bile çeşitlilik gösterir. Hayati olaylarda yumurtalıklara etki eden olumsuzlukların gelişmesi, kalıtımsal faktörler, bunlara zararlı olabilecek bazı ilaçların kullanılması, yapılan cerrahi operasyonlar yumurtaların kalitesi üstünde akıcı etkiler yapabilir. Tüp bebek tedavisinde gebe kalma şansının arttırılması için, çiftlerin içki ve sigara gibi bedenlerine toksik tesir yapacak alışkanlıklardan uzaktan durması, doktorunun önermediği ilaçları kullanmaması, uyumlu olarak beslenmesine uyarı etmesi ve tedaviden önce pozitif kilolarından kurtulmaları gerekir.

 

Tüp bebek tedavisinde kadındaki yumurta sayısının azalması halinde gebelik sağlanır mı?

 

Kadınların yumurtalıklarında yer alan yumurta rezervi ve kalitesi tüp bebek tedavisinde hamile kalma olasılığına tesir eder. Yumurta rezervinde azalma olmasında en etkili faktörün kadının yaşı olduğu bilinmektedir. Kadınlarda doğumla birlikte muhakkak bir yumurta rezervi olur. Bu rezerv 35 yaşla birlikte azalmakta, kadının 40 yaşında olmasıyla birlikte bu azalma daha artı hızlanmaktadır. Yumurta sayısı eksilen bir kadının doğal yöntemlerle bile gebe kalma olasılığında azalma meydana kazanç. giderken kadında gebelik oluşsa bile, yumurta kalitesinin eksik olmasından nedeniyle gebelikte düşük riski de artmaktadır. Tüp bebek tedavisinin sonunda gebeliğin olması için, embriyonun rahimde dinç olarak gelişmesi ve embriyonun yerleşeceği rahim iç tabakasının yerinde olması gerekir. Bunları en uygun şartlarla bir araya getirebilmek için personeli ve tıbbi donanımıyla yeterli olacak bir tüp bebek merkezinin tercih edilmesi gerekir. Tüp bebek merkezinde başarılı bir uygulama yapılması için, doktorun hastayla yakın ilişkide olması, personeliyle birlikte tedavi aşamalarında tatmin edici deneyime sahip olması gerekmektedir. Tedavinin her aşaması an be an takip edilerek, gebeliği engelleyecek, hamilelik şansını azaltacak unsurların düzeltilmeye çalışılması gerekir. Çiftlerin bu tedaviye inanarak başlaması, başarıyı arttıracak unsurlar arasındadır.

 

Kaynak : http://www.serkanoral.com

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın