• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Tüp bebekte en fazla sorulan sorular Nelerdir

Tüp bebekte en fazla sorulan sorular Nelerdir

Tüp bebek ile ilgili en çok sorulan sorular ve uzmanlardan cevapları

Tüp bebek tedavisinde cinsel ilişkiye girilmesinde bir sorun yoktur. Ama yumurta keseleri belirtilmiş bir boyuta ulaşınca, ilişkiye girilmemesi tavsiye edilir. Tüp bebek uygulamasında cenin transfer edildikten sonra, rahim içinde kese gözlemlenmezse, dış hamilelik ihtimali olabilir. Tüp bebekte dış hamilelik riski, %1’in altındadır. Tüp bebek öncesinde herkese kalıtımsal tarama önerilir. Bu tarama, kromozomal anormallikleri teşhis etmeye muavin olabilir. Tüp bebek denemek için belirli bir rakam kısıtlaması yoktur. Cenin transferinin hangi gün yapılacağı, duruma göre değişken ancak genel olarak, 4. ila 6. günlerde yapılır.

Sperm af işlemi basittir, baba adayı özel odalarla, kendi isteğine ast olarak eşiyle birlikte sperm örneği verebilir. Eğer sperm vermekte zorluk çekiliyorsa, işleme ara verilir. Ereksiyon problemi varsa, gerekli ilaçlar kullanılarak veya bir takım durumlarda cerrahi operasyon ile sperm örnekleri elde edilir. Erkeğin yaşı, tüp bebek tedavilerinde fazla önemlidir. Yaş ilerledikçe sperm sayısı azalır ve 50 yaşlarına gelindiğinde, sperm hareketliliği yarı yarıya azalmış olur. Azospermi, hiç sperm olmaması durumudur ve erkeklerin %1’inde görülür. Sperm kanallarının tıkalı olması durumunda görülür. Azospermiye karşın tüp bebek yöntemi ile gebelikte başarı elde edilebilmektedir. Sperm örneği, cerrahi bir işlemle alınabilir. Tüp bebek tedavisinde anne ve babadaki genetik sorunun bebeğe geçme riski azalır. Işlem sırasında yapılan genel taramalar ve işlemlerle birlikte sağlıklı embriyolar seçilir. Bu Nedenle, sorun çıkması önlenmiş olur. Tüp bebek tedavisinde galibiyet oranı, çiftlerin kullandıkları ilaçlara, hormon değerlerine, genel sağlık sorunlarına, tüp bebek geçmişlerine, üreme sorunlarına, erkeğin sperm kalitesine, yaşlarına, transfer edilen embriyonun kalitesine, tüp bebek merkezinin başarısına ve çiftin bağışıklık sistemine kadar değişebilmektedir.

Turner Sendromu olan anne tüp bebek yaptırmayı tercih edebilir ve başarılı sonuçlar elde edebilir. Tüp bebek işleminden önce rahim tüp filmi (HSG) çekilmesi önerilir. Bu film, rahimdeki tüm sorunları gözler önüne serebilir. Tüp bebek uygulamasının öncesinde histereskopi zorunlu değildir oysa, anne adayında herhangi bir üreme sorunu varsa, doktor yapılmasını önerebilir. Tüp bebek tedavisinde tüplerin açık ya da kapalı olmasından ziyade dinç olması önemlidir. Eğer rahim girişinde kapalılık varsa, işlem düşükle veya dış hamilelik sonuçlanabilir.

Yumurtalıklarda kist ya da miyom varsa, tüp bebek uygulanması zorunlu değildir, çünkü bu sorunlara rağmen, başarılı bayağı doğumlar gerçekleştirilebilir. Ancak gebelik oluşmuyorsa, tüp bebek yöntemi denenebilir. Ayrıca öncesinde miyomektomi de yapılabilir. Polikistik Over Sendromu (PCOS), günümüzde sık görülen bir sorundur ve hormonlarla ilgilidir. Bu hastalarda, yumurtlama problemleri oluşur ve bu sebeple doğal yollarla hamile kalmak zordur. PCOS’lu anne adaylarının tüp bebek tedavisi denemelerinde bir sakınca bulunmaz.

Tüp bebek tedavisinde sperm sayısı 39 milyondan eksik olmamalıdır. Ancak eğer sperm sayısında sorunlar varsa veya az ise, sperm sayısını artmak için dağıtılmış yollar bulunmaktadır. Erkekler hayat kalitelerini yükselterek; hafif spor yaparak, dengelenmiş beslenerek, içki ya da sigarayı bırakarak ve uyumlu uyuyarak sperm sayılarını yükseltebilirler. Keza sperm sayısı yükselmiyorsa veya fazla azsa, sperm örneği cerrahi bir işlemle de alınabilir. Sperm hareketliliği düşükse ya da hareket yahut, önce bu sorunun tedavisine hedefe kilitlenmek gerekir.

Yapılabilecek yaşam biçimi değişiklikleri ve alınabilecek ilaçlarla birlikte sperm hareketliliği artırılabilir.

Tüp bebek tedavisi sonucunda yumurtalık rezervlerinde kayıtlı artışlar olabilir fakat tükenmesi laf konusu değildir. Kadınlar açıklanmış bir yumurta sayısı ile doğarlar ve bu rakam yaşlandıkça artan bir şekilde azalmaya başlar. Tüp bebek tedavisinde de bu doğal süreç gerçekleşmiş olur. Tedavi öncesinde, esnasında ve ardından özel bir perhiz uygulanması gerekmez fakat anne ve baba adayları ne yediğine dikkat etmeli ve dengeli beslenmelidir. Çiftler fazla yağlı yiyeceklerden uzak durmalı, dengelenmiş beslenmeli, açıklanmış tempoda alıştırma yapmalı ve dinç kilosunu korumalıdır. Gıda durumu, genel sağlığı etkilediğinden galibiyet şansını büyük oranda artırabilir ve ardından hamileliğin sağlıklı geçmesine de takviye edebilir.

Tüpler bağlanıp, açıldıktan sonra oluşabilecek hasar sebebiyle dinç gebelik gerçekleşemeyebilir. Bu sebeple, tüp bağlatmak genellikle çocuk sahibi olan çiftlere önerilen bir doğum teftiş yöntemidir. Tüp bebek tedavisi için açıklanmış bir test sınırı yoktur. Doktor, çiftlerin isteğini göz önünde bulundurarak, yeni denemeler yapılmasını önerebilir. Rahim filmi ağrılı değildir oysa hastanın durumuna alt olarak anestezi uygulanabilir. Hasta işlem sonrasın yaşantısına geri dönebilir. Sonuçlar, 10 ile 15 dakika ardından, doktorun elinde olacaktır. Ama hastanenin kendi sistemine göre ertesi gün de çıkabilir.

Sperm dondurma işlemi, gelecekte bebek sahibi edinmek isteyen, kemoterapi görecek olan ve herhangi bir sperm veya üreme problemi yaşamış baba adaylarına önerilir. Yumurta dondurma işlemi ise, gelecekte yumurtaları ve üreme yeteneği negatif yönde etkilenebilecek, kemoterapi görebilecek veya herhangi bir cerrahi işleme girecek kadınlara önerilir. Yumurta birleştirme işlemi, duyumsuzlaşma aşağı yapılır. Başarısız bir denemeden sonradan, en az 2 ay beklenebilir ve daha sonrasında tekrar denemek için tedaviye başlanabilir. Mesa, mikro cerrahi yöntemiyle sperm örneği alma prosedürüdür. Mikro tese, azospermi olan hastalara uygulanan ve sperm örneği toplamaya yarayan bir cerrahi işlemdir. Pesa, obstrüktіf azospermі vakalarında uygulanan bir işlemdir. Yeni gelişmekte olan mikroçip yöntemi, spermler aralarında DNA kalitesi en iyi olanın seçilmesine destek eder ve böylece tüp bebek tedavisinde galibiyet oranını artırır.

Kaynaklar
https://americanpregnancy.org/infertility/in-vitro-fertilization/
https://www.bulenttiras.com/tup-bebek-tedavisi-hakkinda-en-cok-sorulan-sorular-ve-cevaplari

Tüp bebekte en fazla sorulan sorular

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın