• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Ülkemizde Geçim Sıkıntısı

Ülkemizde Geçim Sıkıntısı

Günümüz yaşam koşullarında, kimimiz asgari ücretle çalışıyoruz, kimimiz memur, emekli, özel sektörde çalışan birçok insanımız ve birçok meslek dalı bulunmaktadır. Ülkemiz, hayat koşulları ve yaşamın gerçekten zorluğu gibi birçok zaruri ihtiyaçların çoğu da günden güne fiyatları artmakta ve zaten zor olan yaşamı daha da zorlaştırmaktadır.

Örneğin, ben bir fabrikada yada özel sektörde asgari ücretle çalışmaktayım, İstanbul şartlarını hiç değerlendirmeyelim, asgari ücretle İstanbul da geçinmek imkansız denecek kadar zor bir durum. Ankarayı örnek gösterelim, asgari ücret şu anda 1.603,12 TL dir, ev kirası en düşük ihtimalle 600 TL diye düşünelim artık bu fiyatlara kira bulmak zor ama, yine de en düşük üzerinden hesaplayalım. Maaşımızı aldığımızda kirayı ödedik diyelim geriye maaşımızdan 1003 TL kalır, bundan 100 TL elektrik ve su faturasına gider, kış aylarında en düşük ihtimalle 200 TL Doğal gaz faturası yaz aylarında bir nevi rahatlarız, geriye maaşımızdan 750 TL kalıyor, bu ücretle mutfak giderleri, çocuklar varsa, ailede sigara içiliyorsa bu ücretinde oraya gittiğini düşünelim. Peki bu ülkede geçim nerde, asgari ücretle çalışan bir insan neden bu zorlukları çekmek zorunda.

Başka ülkelerde çalışılmadığı halde vatandaşlarına veya ülkesinde bulunan göçmenlere, yabancılara çalışmasalar da aylık en düşük 900 Euro ödemekle beraber, aylık çocuk parası ve birçok yardımda bulunmaktadır. Ülkemiz, o kadar zenginliklerine göre birçok kaynağı olasına rağmen, neden biz çalıştığımız halde yokluk çekiyoruz.

Peki bunun sebebi nedir, neden biz varlık içinde kendi ülkemizde yokluk çekerken aynı vatandaşlarımız yurt dışında çok iyi olmasa da rahatlıkla geçimlerini sağlayabiliyorlar.
Başka ülkelerde, gerçekten insanlara değer verilmektedir. İnsanların aylık geçimleri hesaplanarak maddi gelir sağlanmaktadır. Ülkemizde ise geçimler veya aylık giderler hesaplanmadan insanlara verilen maaşlar, insanlara geçim konusunda zor zamanlar yaşatmaktadır. Bu zor şartlarda çocuk büyütmek, yetiştirmek gerçekten zor olduğu gibi insanlar artık farklı ve yasa dışı gelirler sağlamak için yöntemler aramaktadır. Suç işlendiğinde ise en ağır şekilde cezalandırılmaktadır, peki ceza verenler ceza işlemleri uygulayan devlet yetkilileri hayat şartlarını geçim zorluğunu hiç göz önünde bulunduruyorlar mı. Tabi kide hayır.

Bunun için ülkemiz yetkililerinin, bu işe bir çözüm üretmesi şarttır. İnsanları gerçekten yokluk içinde zar zor geçim sağlarken, yetkililer farklı düşünceler ve planlarla hareket etmektedirler. Önce ülkemizin düzenli olmasını istiyorlarsa insanlarının rahatça geçinebilecekleri bir hayat sunmalıdırlar. Bu yazımızda bir nevi ülkemizdeki geçim zorluğu ve insanların geçim sağlamak için neler yaptığına değindik. Kıt kanaat geçinmek için birçok zorluğa göğüs geren insanlarımız, bu hallerinden şikayetçi de olsalar herhangi bir çözüm yoluna gidemiyorlar. Bunun nedeni ise düşüncelerinin veya söylediklerinin hiçbir öneminin olmadığıdır. Ülkemiz kalkınmak ve gerçekten sağlıklı bir şekilde büyümek istiyorsa, insanlarının geçimini kolaylaştıracak aylık bir gelir sağlamalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın