• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Uyku bozukluğuna Doğal Yollardan Çözüm

Uyku bozukluğuna Doğal Yollardan Çözüm

Uyku bozukluğuna Doğal Yollardan Çözüm

Baharın gelmesi ile uyku sorunsalı baştan baş gösterdi. Kimileri için bu geçici bir koşul iken kimileri için ise bir hastalık. Hatta o kadar fazla hastalığa açılan bir kapı.

Uyku sorunları mevsim geçişlerinde ortaya çıkabilir. Sadece mevsim geçişlerinde uyku sorunları yaşıyorsanız bunu kolay yöntemlerle geçiştirebilirsiniz. Örneğin yastığınızın altına lavanta kesesi yerleştirebilirsiniz. Lavanta kokusu yatıştırıcı etkisi ile aromaterapinin önemli bir parçasıdır. Uyku düzenine yardımcı olur. Melissa çayı da bir başka yöntem olabilir. İçerdiği terpenler ve polifenolikler doğruca rahatlaıcı etkiye sahip olan melisa bitkisi uzun yıllardır ıslah edici ve uyku düzenleyici olarak kullanılmıştır. Günde 3 kez 15 gün baştan başa melisa içmek ve 5 gün ara vermek (dilenirse benzer şekilde tekrarlanabilir) uyku sorunlarına muavin olmaktadır.  Ama uyku düzensizliği kronikleşmiş ve mevsim geçişlerinde bu düzensizlikler daha da artmışsa bu yöntemler yetkisiz kalacaktır.

Bir hastalığı/sorunu ortadan uyandırmak istiyorsak ilk kez bunun kaynağına inmemiz gerekir. Bu hastalığın/sorunun yalnızca maddesel kaynağı değil psikolojik temelinin de ne olduğu önemlidir. Kronik uykusuzluk ya anksiyete sonucudur ya da habercisidir. Ancak uyku bozukluğu kişiyi sadece psikolojik bir hastalıkla bırakmaz. Arkasında bağışıklık sistemine saldırır ve o kadar fazla hastalığa neden olabilr. Kronik uyku bozukluklarında destek elde etmek durum. Bitki olarak kedi otu azami önerilen, araştırmalarla etkisi gösterilmiş. Valerian olarak tanıdık,  Latincesi de Valeriana officinalis olan bu bitkinin özellikle köklerinden elde edilen ekstreler fazla değerli.  Valerin, chatin, valtrat, valerianikasit, valerenon, bornilasetat gibi bileşimler içeren bu bitkinin ekstreleri pek fazla Avrupa ülkesinde reçetesiz ilaç olarak satılmaktadır. Kedi otu kadınlarda, menopoz dönmei uyku bozukluklarına da iyi geldiği görülmüş bir bitki. aynı zamanda huzursuz bacak sendromu için de kullanılmış, alıştırma yapılmış bir bitki.

Kedi otunun en etkin kullanımı destek olaraktır. Çünkü bitki ekstre olarak etkin oluyor.  Kedi otu kronik uyku bozukluklarında o kadar fazla doktorun da önerisi. Bu bitkinin yanında yukarıda bahsedilen melisa çayı kürü de yapılabilir.

Tıbbi ve Aromatik Bitki Örtüsü Uzm.

Senem Sağlıklı

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın