• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
YABANCI ÜLKELERİN EĞİTİM SİSTEMİ

YABANCI ÜLKELERİN EĞİTİM SİSTEMİ

YABANCI ÜLKELERİN EĞİTİM SİSTEMİ

Dünya’nın önde gelen ülkelerindeki eğitim sistemlerine baktığımızda ülkemizden birçok fark olduğunu görüyoruz. Zaten bir ülkeye gelişmiş ülke diyebilmemiz için o ülkedeki eğitim sisteminin modern olması gerekir. Şimdi Dünya’nın önde gelen ülkelerinde eğitim sistemine bakalım:

ABD’de zorunlu eğitim süresi 12 yıldır. ABD’de okul öncesi eğitim zorunluluğu yoktur. İlköğretim, ortaöğretim ve yükseköğretim olarak 3 bölümden oluşur. ABD’de mesleki eğitime verilen önem büyüktür. Bu sayede nitelikli eleman yetişmesi daha kolay olmaktadır. Mesleki eğitim daha çok 2 yıllık “community kolejlerde” yapılmaktadır. ABD’de eğitim sisteminin en büyük handikabı ise disiplin sorunları olarak gösterilmektedir.

 

Almanya’da ise zorunlu eğitim süresi 10 yıldır. Tüm eyaletlerde okul öncesi eğitim, ilköğretim, birinci kademe ortaöğretim, ikinci kademe ortaöğretim ve yüksek öğretim olarak 5 bölümden oluşur. Almanya’nın genelinde okul öncesi eğitim zorunludur. Almanya’da liselerde genelde mesleki eğitim verilmekte ve öğrenciler mesleğe hazırlanmaktadırlar.
Japonya’da zorunlu eğitim 9 yıldır. Bu sürenin sonunda liseye gitmek isteyenler el becerilerine göre sınıflara ayrılır. Japonya’da kamu okullarının giderleri belediyeler tarafından karşılanmaktadır. Özel okullar da bu ülkede ön plandadır.

Dünya’da eğitimi en iyi veren ülke olarak Finlandiya gösterilmektedir. Uluslar arası Öğrenci Değerlendirme Platformu (PISA) tarafından yapılan araştırmada Finlandiya sürekli en iyi ülke seçiliyor. Finlandiya eğitim sisteminde sınav stresi yok ayrıca dershane gibi kurumlar bulunmamaktadır. Bu ülkede öğrenciler sürekli sınavlarla değil de öğretmenin hazırladığı kısa sorularla değerlendiriliyor. Okullar oldukça geniş ve konforludur. Sınıf mevcudu da tüm okullarda azdır. Burada yaşam boyu öğrenme ilkesi esastır ve asıl amaç öğrenciyi hayata donanımlı olarak hazırlamaktır.

 

Tüm ülkelerde eğitim sistemleri zaman zaman değişkenlik göstermektedir. Önde gelen, gelişmiş ülkelerde ise eğitime önem verilmekte özellikle mesleki eğitim ön plana çıkmakta ve böylece nitelikli iş gücü elde edilmektedir. Biz de ülke olarak özellikle Finlandiya’daki eğitim sistemini iyi analiz edip eğitim reformlarını bu doğrultuda yapmalıyız. Her sene yapılan eğitim sistem değişikliğinin hem bizi hem de öğrencilerimizi kötü etkilediğini unutmamak gerekir, bunun için elden gelen yapılmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın