• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Yaz Ayların Fazla Suyun Faydaları Ve Zararları

Yaz Ayların Fazla Suyun Faydaları Ve Zararları

İnsan vücudu, öyle bir yapıyla hazırlanmış ki henüz bilim adamlarının bile, çözemediği bir çok metabolizmaları bulunmak. Elimden geldiğince yazımda sizlere insan vücudunda suyun önemini ve vücudumuzdaki etkilerini anlatmaya çalışacağım.
Su, erkek, kadın ve çocukların vücutlarında farklı oranlarda bulunmaktadır. Yetişkin bir erkeğin vücudunun yaklaşık olarak % 60’ı su. Bu değerler, çocuklarda % 65-75, kadınlarda ise % 50 civarında bulunmaktadır. Bu değerlerden anlaşılacağı gibi, suyun vücudumuzda çok önemli bir yere sahiptir. İnsanların yaşları ilerledikçe, vücutlarındaki yağ oranı yükselmekte ve su oranı düşüş göstermektedir.
Yaşam için, en önemli etken olan su insan vücudunda 2/3 oranının dokularda ve geri kalan dilimin ise kanda, sindirim sisteminde ve doku boşluklarında yer aldığını bilim adamları açıklamaktadır. Suyun insan vücudundaki metabolizma çalışmasını sağlayan organlardan, en önemli olanları beyin ve böbreklerdir. Bu bilgiler bilim adamları tarafından da doğrulanarak açıklanmıştır.

 

 

Böbrekler su işlemlerinde en önemli etken olduğunu belirtmiştik, böbrekler bir gün içerisinde 150 ile 180 litre arasında su işler ve böbrekler tarafından tekrar işlenir. Vücudumuzda su emilimi arttıkça idrar çıkışları artmakla beraber, su emilimi azaldıkça idrar çıkışları da azalmaktadır.
Bir yetişkin bireyin, günlük su ihtiyacını hesaplamak sanıldığı kadar kolay bir durum değildir. Bir yetişkin bireyin terlemesi, idrar çıkışları ve yemeklerle alınan sıvıları hesaplayacak olursak günlük su ihtiyacı 1500 ml kadar olmaktadır. Tabi bu durum hastalık durumlarında değişmektedir, çünki hastalık durumlarında alınan ilaçlar idrar sıklığına neden olacağından dolayı su tüketimi normal değerlerin üzerine çıkacaktır. Bu sebeplerden ötürü, dünya geneli itibarı ile insanların günlük su ihtiyaçları 8 bardak olarak belirlenmiştir.
Vücut yapıları daha iri olan insanlarda su tüketim ihtiyacı daha fazladır, bu durum hastalık durumunda alınan idrar söktürücü ilaçlar, hamileler ve şeker hastalarında da yükseldiği görülmektedir. Su her zaman faydalıdır, sudan zarar gelmez diye düşünen insanlarımıza bir de şu bilgiyi paylaşmakta fayda olacağını düşünüyorum;
Su az tüketildiğinde, insan vücuduna olumsuz etkileri olduğu gibi günlük ihtiyacın çok fazla üzerinde tüketilmesi gibi durumlarda da insan vücudu için tehlikeli olarak ‘su zehirlenmesine’ yol açmaktadır.

 

 

Yaz aylarında, insan vücudu suya daha çok ihtiyaç duymaktadır. Yaz aylarında çocuklar ve yaşlılarda çok çabuk sıvı kaybı oluşur. Çocuklara ve yaşlılara, yaz aylarında dikkat edilmeli ve sıvı ihtiyaçları düzenli olarak sağlanmalıdır. Sporcular veya spor yapanlarda spor esnasında vücut ısıları yükseldiğinden dolayı su ihtiyaçları normalin üzerine çıkabilmektedir. Yemek yerken de yemek aralarında veya yemekten sonra bol su tüketilmelidir.
Bu yazımızda elimizden geldiğince suyun faydalarını ve zararlarını açıklamaya çalıştık, su insan vücudunun büyük bir çoğunluğunu oluştursa da, aşırı su tüketimlerinde insanların metabolizmalarını olumsuz etkileyecek durumlar meydana çıkabilir. Bu konuda dikkat ederek günlük su ihtiyacımızı yaptığımız aktivitelere göre belirlemeliyiz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın