• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Yaz aylarında çocukların hasta olmasını durdurmak için ne yapılmalıdır?

Yaz aylarında çocukların hasta olmasını durdurmak için ne yapılmalıdır?

Yaz aylarında çocukların hasta olmasını önlemenin yolları nelerdir? Tatilde çocukların hasta olmaması için alınması gereken tedbirler nelerdir? Özellikle yaz aylarında hatalı gıda ve vücudun ihtiyacı olan sıvıyı yeteri dek karşılanmaması durumunda çocuklarda hastalıklara neden olabiliyor. “Sıcak hava mikropların üremesine zemin hazırlarken, havaya karışması sebebiyle de rahatsızlık oranını ikiye katlıyor” diyen Central Hospital’dan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Süha Ünüvar, yaz aylarında çocuk sağlığın korkutma eden hastalıklıklara aleyhinde alınması gereken önlemler hakkında bilgilendirmede bulundu…

Her sene, yaz aylarında birçok hastalık çocukların kapısını çalıyor. Rahatsızlık görülme sıklığı, mikropların sıcak havada üremesi ve havaya karışması sebebiyle de çoğaltma gösteriyor. Yaz hastalıklarının başında ishal gelirken, beraberinde ise kusma görülebiliyor.

yazın çocukların hasta olmasını önlemenin yolları

YAZ DÖNEMLERİNDE SIVI KAYBINA BAĞLI İSHALLER ÇOCUKLARI ZORLUYOR!

Çocuklarda çoğunlukla görülen ishal, vücutta dağıtılmış mikroplara maruz kalma sonucu baş gösterir. Yaz aylarında ise her türde ishalle aleyhinde karşıya gelinebilir. Güvenilirliğinden belirlenmiş olunmadan tüketilen sular ve farklı alanlara yönlendirilmiş gıdalarla alınan mikroplar nedeniyle, ishalle birlikte kusma sorunları da görülebilir. Bilhassa vücutta akıcı kaybı (dehidratasyon) çocuklara ciddi sıkıntılar yaşatabilir.

Çocukları bilhassa yaz aylarında ellerini sık sık yıkamaları konusunda desteklemek gerekir. Keza, çocukların emanet edilmeyen suları tüketmesine engel olunmalıdır. Özellikle içeriğinde ham malzemeler kullanılan salata gibi besinlerin ise bol sirkeli su içinde bekletildikten sonra sofralardaki yerini alması gerekir. Açıkta gıda bulundurmamaya itina gösterilmeli. Çocukları dıştan unutulan besinlerden uzakta tutmak da yaz aylarında yayılan mikroplardan korunmalarına muavin olabilir.

VÜCUDUN KAYBETTİĞİ SIVI KARŞILANMALI!

İshal hastalığıyla birlikte idrar yapamama ve gözyaşı kuruluğu da gözlemlenebilir, bu durum birkaç gün ya da 1 hafta baştan başa devam edebilir. Tedavi aşamasında ise, vücuttaki dehidratasyon önlenmeli ve ishal esnasında kaybedilen akıcı oral yolla geri kazandırılmalıdır. Hem çocuğun yaşına ve ishalin görülme şiddetine tarafından diyet de uygulanabilir. Bebek vücudu ise çocuklara tarafından daha pozitif hassasiyet gerektirdiğinden, iki kat itina istiyor. böylece besleme öncesi ve ardından, bebeğin biberonunun 30 dakikadan fazla açık havada bırakılmaması gerekir.

yazın çocukların hasta olmasını önlemenin yolları nelerdir

İDRAR YOLU ENFEKSİYONU KIZ ÇOCUKLARINI AMAÇ ALIYOR!

Yaz aylarında çocuklarda sıklıkla rastlanılan hastalıklardan bir diğeri de idrar yolu enfeksiyonlarıdır. Tatil maceralarının vazgeçilmezi haline geldiği düşünülen havuz ise bu hastalığın baş nedenlerindendir. Bu enfeksiyon bilhassa kız çocuklarında görülür. Bu probleme karşı havuz sonrası tüm vücut, kız çocuklarında ise genital alan ayrıntılarıyla yıkanmalıdır.

Havuz, enfeksiyonlar dıştan çocuklar için boğulma ve yaralanma tehlikesi barındıran yerlerden biridir. böylece çocuklara havuz kuralları detaylıca anlatılmalıdır. Ayrıca çocuklar aile denetimi dışarıda tek başlarına havuza gönderilmemelidir. Bu gibi önlemlere uyarı edilmesi durumunda boğulma ve yaralanma tehlikesi de kısmen azaltılabilir.

GÜNEŞ ÇARPMASI O KADAR DA GÜNAHSIZ OLMAYABİLİR

Tüm çocuklar, güneşten ve güneş ışınlarından korunmaya itina gösterilmelidir. Çünkü çocukların güneşte fazla kalması, güneş çarpmaları ve yanıkları beraberinde getirebilir. Hatta güneş çarpması, ciddi tablolara neden olabilirken, hastanın kaybıyla deha sonuçlanabilir. Çocukların gölgede ya da şemsiye aşağı bulunması ise ışınlardan korunmasında beceriksiz kalabilir. Bu zararlardan koruyabilmek için çocuklar, ışınların tepede olan geldiği 10.00-17.00 aralığındaki güvenli olmayan saatlerde direkt güneş ışığıyla buluşturulmamalıdır. Mecburen dışarı çıkarılması gerekiyor ise emin şapka ve gölgelik kullanması gerekir.

KAŞINTI VE İSİLİK OLABİLİR

Güneşin öteki bir bedensel etkisi de yanıklardır. Çocukları yanık problemlerinden gözetmek için ise yüksek faktörlü güneş kremi ve yağlar kullanılmalıdır. Güneş etkilerine rağmen çocukları aşırı giydirmek de en sık yapılan hatalardan. Gölgede bulundurmak şartıyla, çocukların kol ve bacakları açıkta bırakılmalıdır. Sıcak havada fazla giydirilen çocuklarda kaşıntı ve isilik görülebilir. İsiliğin enfekte olması durumu ise ciddi problemlerin yaşanması anlamına gelebilir.

ENFEKSİYONLARA KARŞI HAVUZ DEĞIL DENİZİ TERCIH EDİLMELİ

Birtakım virüsler boğaz, göz ve kulak gibi yerlerde farklı alanlara yönlendirilmiş enfeksiyonları tetikleyebilir. Bu tür virüsler yeniden çocukların gözdesi olan havuzlardan bulaşabilirken, suyunun temizliğinden belirlenmiş olunmayan havuzlar ise deri ve bağırsaklardaki enfeksiyonları tetikleyebilir. Çocukları bu hastalıklardan korumak için mümkünse havuza girişine müsaade edilmemeli, havuz yerine deniz alternatifi değerlendirilmelidir. Ama havuza girmek konusunda ısrarcı çocuklara ise başını suyun altına sokmadan yüzmesi önerilmelidir. Çünkü çocukları havuzda bekleyen tehlikeler yalnızca enfeksiyonla sınırlı değildir. Klorlu su da çeşitli alerjilere yol açabilir.

HAŞERAT SOKMALARI ÇOCUK SAĞLIĞINI KORKUTMA EDEBİLİR!

Yaz aylarında genişleyen bitkiler, beraberinde sinek ve böcek gibi dağıtılmış haşeratların artmasına neden olur. Oyun alanlarında çocukları korkutma eden bu haşeratlar, kimi zaman bir tehlike oluşturmazken, kimi süre da yaşamı tehdit edecek boyutlara ulaşabilir. bu nedenle acil müdahale gerektirebilecek durumlar için sanki yarıya sulandırılmış içki ve bez parçası bulundurulmalıdır. Alkollü bu bezin, haşerat sokmasının yol açtığı şişlikler üzerine uygulanması bu şişliklerin azalmasına tezgâhtar olacaktır. Fakat yılan, akrep ya da çıyan sokmalarında çocuğa herhangi bir müdahalede bulunulmamalı, en acil şekilde bir hekime başvurulmalıdır.

BU İLAÇLARI HAZIRDA BULUNDURUN

Yaz tatillerinde bilhassa yabancısı olunan bir şehre gidiliyorsa, hastane ya da sıhhat noktasına ulaşım zorluğu ihtimali mutlaka değerlendirilmelidir. Acil durumlarda gereklilik duyulacak ilaçları hazırda bulundurmak, rahatsızlık etkilerini de azaltabilir. Bu ilaçlar; bağırsak antiseptiği, anti alerjik şurup, analjezik ve alev düşürücü, pişiklere karşısında çinko oksit taşıyan krem, güneş koruyucu süt, kulak tamponu, antibiyotik içerikli göz damlası, alerjik nezlesi olanlar için kortizon içeren burun spreyi ve astım gibi kronik rahatsızlık ilaçlarıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın