• DOLAR
  5,3172
  % -0,31
 • EURO
  6,0958
  % -0,08
 • ALTIN
  209,3783
  % 0,25
 • BIST
  94.570,90
  % 1,02
Yaz Sıcaklarına Dikkat Edelim

Yaz Sıcaklarına Dikkat Edelim

Yaz günleri, hepimizin de bildiği gibi kimilerinin korkulu rüyası kimilerinin ise her sene beklediği günlerdir. Peki bu sıcak günlerde nelere dikkat etmeliyiz, hangi durumlardan kaçınmalıyız elimizden geldiğince kısaca sizi bilgilendirelim;
Özellikle sabah 10 akşam 16 arası elinizden geldiğince acil durumlar dışında güneşe maruz kalmamaya önem gösterin. İşiniz yoksa evden çıkmayın, sürekli gölgelerde durmaya dikkat edin, ve elinizden geldiğince bol su tüketmeye çalışın.

 

Serinlemek için bol miktarda kafein içeren içecekler tüketmemelisiniz, bunlar başlangıçta hararetinizi dindirebilir ama daha sonra vücutta su kaybına neden olur.
Cildi hassas olan kişiler, güneş koruyu kremler kullanmaya dikkat etmelidirler. Yüz kısmınızı direk güneş ışınlarından koruyunuz.
Kapalı renkte güneş gözlüğü kullanın, güneş gözlüğünüzün kaliteli ve orjinal olduğundan emin olmalısınız. Kalitesiz olan güneş gözlükleri, güneş ışınlarını mercek gibi gözünüze yansıtacaktır ve birçok göz rahatsızlığına sebep olmaktadır. Giyeceğiniz giysiler ince ve vücudunuzu serin tutan giysiler olması gerekiyor, aşırı terleten giysilerden de kaçınmalısınız.
Sıcakların artması insan vücudunu ve bünyesini olumsuz olarak doğrudan etkilemektedir. Yaz ayları sıcaklarla beraber birçok hastalığı beraberinde getirmiştir, basit yollarla da olsa bunlara karşı tedbir almak bir o kadarda basit bir yöntemdir. Vücudumuzu serin tutacak, salgılanan terin buharlaşmasını sağlayacak giyeceklerin giyilmesini tavsiye ederiz. Naylon türü elbiseler, teri ememeyeceği için kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Bu gibi elbiseler, vücudunuz da veya derinizde olumsuz etkiler yaratacağından dolayı terleme ve bu terlemenin giyişi tarafından emilmesi zor olduğundan sizlere zararlı olacak durumlar meydana gelebilir.

 

Soğuk Su İçmenin Etkileri

Yaz aylarında bilinen şudur, hepimizin alışkanlığıdır susadığımızda buz gibi su içmek, ama bu gerçekte vücut ve bünyenize büyük zararlar vermektedir. Soğuk su mide ve boğaza zarar verdiği gibi terlemeyi normal suya göre daha da arttırmakta ve hızlandırmaktadır.
Sizlere tavsiyem ise ne soğuk ne sıcak suyu yavaş yavaş içerek vücudunuzun su ihtiyacını karşılayınız. Buzdolabında bile kolay bozulan maddelere dikkat etmeniz gerekmektedir. Et, süt gibi temel gıdaları ihtiyacınız kadar almanızı tavsiye ediyoruz aşırı alışverişlerinizde bozulma gibi durumlarda sağlığınızı kötü etkileyecek durumlar meydana gelebilir. Kaliteli ve temizliklerinden şüphe ettiğiniz yiyecek ve içeceklerden uzak durmanız gerekmektedir.
Yaz sıcakları bünyemizi olumsuz etkilediklerinden dolayı vücudumuza ağır gelecek olan gıdalardan uzak durmamız gerekmektedir. Örneğin, yazın sıcak aylarda yağlı yiyeceklerden uzak durmanız gerekmektedir. İnsanların bünyesi her türlü ağır şartlarda dirençlidir ama bazı durumlarda artık vücut da kaldıramayabilir ve sağlığınızı olumsuz etkileyecek sonucu ölümle sonuçlanacak durumlar meydana gelebilir.

Özellikle bu aylarda, dikkat etmesi gereken yaş aralıkları 40 yaş ve sonrası kesinlikle dikkat etmelidirler. Çünkü o yaş aralığındaki insanlarda genel olarak kalp rahatsızlıkları, tansiyon, şeker ve daha sayamadığımız birçok hastalık veya hastalık başlangıcı olduğundan dolayı daha dikkatli olmalıdırlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın