• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Yeni Doğan Bebek Bakımı Nasıl Yapılır

Yeni Doğan Bebek Bakımı Nasıl Yapılır

Yeni Doğan Bebek Bakımı: Yeni doğmuş bebeklerde sağlık durumu sıkıntıları görülebilir. Bunun sebebi bebeklerin dirençlerinin düşük olmasından kaynaklanır. Bebeklerin direnci ağız sütüyle artmaya başlar. Ağız sütü doğumdan daha sonra annenin verdiği ilk süttür. Annenin sahip olduğu bağışıklık hücreleri süt yoluyla yavruya geçer. Böylece yavruda annenin bağışık olduğu hastalıklara karşı dirençli olur.

Yeni Doğan Bebek Bakımı

Yeni doğmuş bebeklerde afiyet sıkıntıları görülebilir. Bunun sebebi bebeklerin dirençlerinin düşük olmasından kaynaklanır. Bebeklerin direnci ağız sütüyle artmaya başlar. Ağız sütü doğumdan daha sonra annenin verdiği ilk süttür. Annenin sahip olduğu bağışıklık hücreleri süt yoluyla yavruya geçer. Böylece yavruda annenin bağışık olduğu hastalıklara karşı dayanıklı olur.

Bunun yanında yeni doğmuş bebeklerde sıhhat için bambaşka yöntemlerde yapılmaktadır. Yeni doğmuş bebeklerde oda sıcaklığı iyi ayarlanmalıdır. Çünkü onlarda ısı kontrolü yeterince iyi gelişmemiştir. Bebeklerde deri yüzeyi oldukça geniştir. Deri yüzeyinin beden ağırlığına oranı ölçüldüğünde deri yüzeyinin artı geldiği görülmektedir. Bu da ısı kontrolünü etkiler.

Bebeklere 3-4 saatte bir süt verilmelidir. Beslenmesi dinç büyümeleri için fazla önemlidir. Bu aynı zamanda annenin süt akıntı hızını arttırmakta işe yarar.

Daha önce de söylediğimiz gibi bebeklerin en büyük organı cilttir. Bu yüzden deri bakımında da büyük rol annelere düşer. Bebeklerde deri böylece hassastır ancak en minik bir şeyde zedeenebilir, kolaylıkla yaralanabilir. Deri sağlığının bozulması bebeklerde enfeksiyon riskini artırır. Cilt temizliğinin yanına banyo sıklığı çok önemlidir. Banyo bebek bakımının dinç olmasında büyük yer miktar. Etraf koşulları banyo sıklığını etkiler. Bebek kendi evinde hergün veya gün aşırı yıkanabilir. Banyo suyu bebeğin karoser ısısında olmalıdır. Ortam ısısı ise 25-27 derece aralarında olması seçim edilir.

Bebek bakımı fazla sıkıntılı ve incelik isteyen bir iştir. Bebek sağlığı için uyarı edilmesi gereken hususlar fazla fazladır. Yavrunuzun sağlığına fazla uyarı etmeniz gerekir. Sağlıcakla kalın.

Yeni Doğan Bebek Bakımı

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın