• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Yetişkinlerde Gaz Sancısı Nasıl Geçer? Kolay Yolları

Yetişkinlerde Gaz Sancısı Nasıl Geçer? Kolay Yolları

Midenin ve karnın kasılıyormuş gibi hissedilmesi bağırsaklarda gaz olduğunun belirtisidir. Ağrılı bir sorun olan gaz sancısı en çokta orta yaş grubundaki kişilerde husule kazanç. Peki yetişkinlerde gaz sancısı nasıl geçer? Bağırsaktaki gazın değil edilmesi için kişiler ne yapmalıdır?

Midenin ve karnın kasılıyormuş gibi hissedilmesi bağırsaklarda gaz olduğunun belirtisidir. Ağrılı bir sorun olan gaz sancısı en çokta orta yaş grubundaki kişilerde husule kazanç. Peki yetişkinlerde gaz sancısı nasıl geçer? Bağırsaktaki gazın değil edilmesi için kişiler ne yapmalıdır?

Konuşurken, hatta yemek yemek yerken içimize bir arz gaz girer. daha sonra geğirerek bir kısmını çıkartırız, diğer bir kısmı da aşağı, anüse değin gider. Bir Takım insanlar konuşurken, yemek yemek yerken çok gaz yutar. Bazılarında da bakterilere ast olarak kalın bağırsaklarında gaz oluşur. Gaz ağrısı ara sıra doğum sancısı gibidir, kesik kesik olarak gelip gider.

Nasıl tedavi edilir? Ne yapılmalıdır?

En dürüst ve kolayı 1 bardak ılık su içip (yavaş-yavaş), rahat bir pozisyon almaktır. Yatmak en iyisidir. Çünkü bu bir safra kesesi ağrısı da olabilir, karın ağrısı da. Bir şeyler yiyip içmek; mideyi de, safra kesesini de yoracaktır. Ilık su gazınızı da dağıtacağından hepsine iyi kazanç.

Aşağıdaki öneriler gaz sorunundan şikayetçi olanlar için:

YAVAŞ YİYİN!

Bence işe başta siz de gaz sorunu yaratan yiyeceklerin neler olduğunu araştırarak başlayın. Bir besin günlüğü tutarak yediğinizde sizi rahatsız eden yiyecekleri kaydetmeniz, sonradan da bu yiyeceklerden kaçınmanız oldukça faydalıdır. Fasülye, soğan, brokoli, frenk lahanası, karnabahar, kabak, baklagiller, enginar, armut, elma, şeftali, erik, yumurta, tatsız sakızlar, bütün tahıllı ekmek, bira, soda, süt ve dondurmanın gaz yapma olasılığı olan yiyecekler olduğunu bilmelisiniz. Kızartılmış, yağlı yiyecekler de mide boşalmasını geciktirip, doluluk hissinizi arttıracaktır. Bir vakit yüksek lif taşıyan yiyeceklerden uzakta durun. Bunları beslenmenize ağır ağır haftalar içinde ekleyin. Sütün içindeki laktoza hassassanız veya buğdayda yer alan glutene alerjikseniz de fazla gazınız olabilir. Düşük laktozlu süt ürünleri, yoğurt tüketin.

DOĞAL ÇÖZÜMLER

Gaz sorununuz için doğal bir çözüm arıyorsanız nane çayını deneyebilirsiniz. Nane yağı içindeki mentol’un spazm çözücü etkisi olduğundan sindirim sisteminizdeki yumuşak kasları rahatlatacaktır. Ancak reflü sorununuz varsa nane çayı yerine papatya çayı da deneyebilirsiniz. Yiyeceklerinizi lezzetlendirmek için zerdeçal, zencefil ve rezene kullanmanız da şişkinliğinizi azaltacaktır. Probiyotikler kalın bağırsakta yaşayan arkadaş bakterilerdir. Bu bakterileri içeren yoğurt ya da kapsüller kalın bağırsakta gaz üretimi yapan bakterileri sınırlayarak gaz sorunuyla mücadelede size asistan olacaktır. .

Tüm bu önerilere karşın gaz sorununuz devam ediyorsa mutlaka bir gastroenteroloji uzmanına başvurmalısınız. Gaz sorununun daha ciddi afiyet sorunlarının habercisi olabileceğini bilmelisiniz. Reflü sorunu, divertikülit, Crohn ile Ülseratif kolit gibi enflamatuar hastalıklarda gaz sorunu altta yatan hastalığa dikkat çekici edebiliyor. Özellikle bağırsak alışkanlığında değişim yaşayanlar, kronik ishal ya da kabızlık sorunundan yakınanlar ve ailesinde kalın bağırsak hastalığı hikayesi olan kişilerin gaz sancılarını ciddiye almalarında menfaat var. Bu durumda doktorunuz altta yatan bir sorun olup olmadığını iyi anlamak için bir takım incelemeler yapacak ve uygun çare planını oluşturacaktır. şikayetleriniz devam ederse süt ürünlerini beslenmenizden ayrıntılarıyla çıkarmanız da gerekebilir. Aynı şekilde gluten alerjiniz varsa buğdaydan kaçınmalısınız. Bu önerilere ufak porsiyonlar halinde yemek yemek yemeyi, yediklerinizi en ince ayrıntısına kadar çiğnemeyi de ekleyin. Heyecanlı, sinirli ve aceleyle yok, yavaş, neşeli, gizli bir şekilde yemek yemeği alışkanlık haline getirin. Sakız çiğnemekten, sert şekerlemelerden ve içeceklerinizde kamış kullanmaktan kaçının. Sorbitol ve mannitol gibi yapay tatlandırıcılardan uzaktan durun. Bunlarla birlikte sigara içmemek ve ahenkli egzersiz yapmak da probleminize iyi gelecektir.

Yetişkinlerde Gaz Sancısı Nasıl Geçer?

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın