• DOLAR
  5,3695
  % -0,25
 • EURO
  6,1178
  % -0,16
 • ALTIN
  211,2101
  % 0,09
 • BIST
  91.812,67
  % 0,14
Yüksek doz B vitamini akciğer kanserine neden olur mu? Sorusuna Cevap

Yüksek doz B vitamini akciğer kanserine neden olur mu? Sorusuna Cevap

Yüksek doz B vitamini akciğer kanserine neden olur mu? Sorusuna Cevap

Herşey de olduğu gibi vitamin takviyelerinde de doz ayarlaması fazla önemlidir. Herhangi bir vitamin-mineral takviyesi kullanırken süreç boyunca uyumlu aralıklarla inceleme yapılmalı ve istenen adi değerlere ulaşıldığında tüketime ara verilmelidir.

Journal of Clinical Oncology dergisinde yayınlanan bir araştırmaya tarafından yüksek doz B vitamini kansere yakalanma riskini arattırıyor. ABD’de yaşamış 50-76 yaşları arasındaki 77 bin kişinin katıldığı araştırmadaki 3 bin 200 sigara tiryakisinden 139’unun akciğer kanseri olduğu görüldü ve sigara tiryakisi erkeklerde yüksek dozda B6 ve B12 vitamini takviyesinin akciğer kanseri riskini %30-40 oranında arttırdığı bildirildi.

Ohio Üniversitesi’nde kadınlar üzerinde yapılan araştırmada ise sigara içen veya içmeyen kadınlarda böyle bir etki gözlenmemiştir.

Erkeklerde sigara kullanımı, akciğer kanseri ve yüksek doz B vitamini arasında sinerjik bir ilişki olduğu ve akciğer kanseri riskini arttırabileceği bildirilmiştir. Dolayısıyla B vitamini takviyesi alınırken doz miktarına ve kullanım süresine dikkat edilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın